REKLAMA

MS apeluje o wzmocnienie ochrony osób przebywających na terenie sądów

  • Autor: PAP
  • 22 sierpnia 2016 18:54
MS apeluje o wzmocnienie ochrony osób przebywających na terenie sądów Apel MS ma związek ze zdarzeniem, do którego doszło w poniedziałek (22 sierpnia) rano w budynku Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia. (fot. youtube.com)

Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do wszystkich prezesów sądów apelacyjnych o wzmocnienie ochrony osób przebywających na terenie sądów i dokładniejszą kontrolę przedmiotów wnoszonych do sądowych budynków.

Apel ma związek ze zdarzeniem, do którego doszło w poniedziałek (22 sierpnia) rano w budynku Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia, gdzie oczekujący na rozprawę mężczyzna oblał kwasem siarkowym kobietę - oskarżycielkę posiłkową w jego sprawie.

O swojej decyzji Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w komunikacie. Potwierdzono w nim, że kwas siarkowy został wniesiony na teren sądu w szklanym słoiku, z zakrętką wykonaną z tworzywa sztucznego i dlatego nie został wykryty przez pracowników ochrony za pomocą wykrywacza metalu.

MS w piśmie przesłanym do prezesów sądów apelacyjnych poinformowało o zdarzeniu w Łodzi, uczulając ich na możliwość wniesienia niebezpiecznej substancji w ten sposób. Zwróciło też uwagę, że dokładna kontrola osób wchodzących na teren sądu winna zapobiec takiemu zdarzeniu.

- W tym wypadku rodzaj sprawy (stalking) powinien spowodować wzmożoną czujność i uzasadniał dokładniejsze niż standardowe sprawdzenie oskarżonego przy wchodzeniu do sądu, jak też ewentualne wprowadzenie monitoringu służb ochrony zarówno przed salą, jak i na sali rozpraw - napisano w komunikacie resortu.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 50-latek podszedł do siedzącej przed salą rozpraw 39-letniej kobiety, występującej w tym samym postępowaniu i oblał jej twarz żrącą substancją. Pokrzywdzona trafiła do szpitala. Rozprawa miała dotyczyć nękania tej kobiety. Zaraz po zdarzeniu na miejscu pojawili się policjanci z wydziału konwojowego, którzy zatrzymali 50-latka. Miał w organizmie 0,5 promila alkoholu. Mężczyzna po wytrzeźwieniu zostanie przesłuchany. Grozić mu może kara do 10 lat więzienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA