REKLAMA

MŚ zarzuca błędy poprzedniemu kierownictwu resortu

 • wnp.pl
 • Autor: wnp.pl
 • 01 lutego 2016 14:05
MŚ zarzuca błędy poprzedniemu kierownictwu resortu Ministerstwo środowiska (fot.mos.gov.pl)

Nieuchwalenie nowego Prawa wodnego, nieuwzględnienie ważnych inwestycji i błędy w planach na nową unijną perspektywę finansową oraz wysokie koszty innych inwestycji - zarzucił w poniedziałek poprzedniemu kierownictwu resortu wiceminister środowiska Mariusz Gajda.

- Zaczęliśmy robić bilans otwarcia i okazało się, że wiele rzeczy zostało albo zaniedbanych albo źle wykonanych. Przez 8 lat nie potrafiono uchwalić nowej ustawy Prawo wodne, choć dopiero w 2014 r. podjęto próbę napisania projektu ustawy, ale sam rząd w lipcu 2015 r. ten projekt zatrzymał i z niego nie skorzystamy. Rzutuje to nie tylko na nasze wewnętrzne sprawy, ale także na wykonanie unijnej dyrektywy wodnej - mówił Gajda na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak dodał, grozi to cofnięciem unijnej dotacji na gospodarkę wodną w obu perspektywach finansowych (2007-2013 i 2014-2020 - PAP), a także doprowadziło do zapaści finansowej w tej dziedzinie. Zaznaczył jednak, że Ministerstwo Środowiska pracuje obecnie nad projektem ustawy, którym najpóźniej do końca czerwca powinien zająć się rząd a później parlament, tak, aby zaczęło obowiązywać 1 stycznia 2017 r.

Gajda wymieniał też, według niego, nieprawidłowo wykonane plany gospodarowania wodami i plany zarządzania ryzykiem powodziowym.

- To zostało wykonane, ale zawierało takie błędy, które uniemożliwiały rozwój kraju. Tylko inwestycje wpisane do planów mogą być wykonane, a nie uwzględniono np. problemów elektrowni "Kozienice" z poborem wody do chłodzenia, przez co tej inwestycji nie można wykonać, bo Komisja Europejska może nałożyć na Polskę karę i wstrzymać finansowanie inwestycji z zakresu gospodarki wodnej. Takich błędów było co nie miara - zaznaczył.

Przeczytaj więcej na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Andrzej Bonarski 2016-02-01 19:51:05
  Głupie, prymitywne, niezgodne z prawdą, ogłupiające
 • wodnik 2016-02-01 15:19:03
  Do wdzivny: nie umiesz czytać , jesteś analfabetą , przecież wyraźnie nowy minister pisze , że PO - PSL przez 8 lat nie uchwaliło żadnej ustawy , siedzieli , brali kasę i uprawiali wielkie nieróbstwo .Widać nie wiesz , jak ważna jest ustawa Prawo wodne , zapomniałeś o powodziach w RP w ostatnich latach , a to jest z tym związane. Nowa władza wprowadzi dobre zmiany i uchwali stosowne ustawy , ale zapominasz , że POPAPRAŃCY ciągle przeszkadzają im w pracy , a dopiero zaczęli swoje rządy , a co mieli zrobić prze 2 miesiące , ależ ty masz płytki rozum.
 • wdzivny 2016-02-01 15:00:45
  Bardzo łatwo wynajdywać błędy temu, kto coś robi. Nowi panowie nie zrobili żadnego błędu, bo dotąd nic nie zrobiliREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA