REKLAMA

MŚ zawiadamia prokuraturę o zaniechaniu odstrzału dzików

  • Autor: PAP/JS
  • 10 marca 2016 15:58
MŚ zawiadamia prokuraturę o zaniechaniu odstrzału dzików O zawiadomieniu poinformował minister Jan Szyszko (fot.facebook.com/prof.JanSzyszko)

• Nastąpiły pewne zaniechania w zakresie likwidacji afrykańskiego pomoru świń (ASF).
• W związku z tym ministerstwo środowiska skieruje w czwartek (10 marca) do prokuratury okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie - poinformował szef resortu Jan Szyszko.
• Według ministra w związku z ASF należało przeprowadzić odstrzał dzików.

Chodzi o zaniechanie działań, przewidzianych przez prawo jako reakcja na zagrożenie epidemią. Zawiadomienie ma być złożone w czwartek i nie będzie w nim wskazany potencjalny sprawca przestępstwa. MŚ opisze jedynie na czym, zdaniem resortu, polegało przestępstwo.

"Trzeba było zrobić odstrzał redukcyjny (dzików), a nie go wstrzymywać. To spowodowało eksplozję populacji dzika i wzrost ryzyka zarażenia dzików i świń domowych" - powiedział Szyszko.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 86 przypadki ASF u dzików (ostatni pod koniec lutego br.) i 3 ogniska u świń (łącznie dotyczyło to 16 sztuk trzody), wszystkie znajdują się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, nie jest groźna dla ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA