REKLAMA

MŚ złoży zawiadomienie do prokuratury ws. Rospudy

  • Autor: PAP/JS
  • 09 czerwca 2016 14:59
MŚ złoży zawiadomienie do prokuratury ws. Rospudy (Fot. : www.lasy.gov.pl).

Ministerstwo Środowiska złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z zanikiem gatunków i siedlisk priorytetowych w dolinie Rospudy - zapowiedział minister środowiska Jan Szyszko.

Minister przypomniał na konferencji, że m.in. ze względu na występowanie tych siedlisk zmieniono wcześniej lokalizację obwodnicy Augustowa (w 2009 r.). Jego zdaniem mimo tej zmiany, gatunki i siedliska tam występujące w większości zniknęły.

Czytaj też: Macierewicz: Szczyt NATO może zdecydować o bezpieczeństwie regionu i całego sojuszu

"Ze względu na występowanie gatunków i uznanie, że dolina Rospudy była unikatem prawie nietkniętym ręką człowieka, zmieniono lokalizację obwodnicy Augustowa. Powstała (obwodnica - PAP) przez dolinę, tylko że w innym miejscu. Po tylu latach możemy powiedzieć, że ta dolina Rospudy, nietknięta ręką człowieka, uległa wyraźnym zmianom, ulega m.in. zarastaniu, a gatunki, dla których zmieniono trasę obwodnicy, niestety w większości zniknęły" - tłumaczył Szyszko.

Szef MŚ zapowiedział też podobne zawiadomienie dotyczące lotniska trawiastego w Świdniku. Jak tłumaczył, również w tym przypadku ze względu na występowanie susła zmieniono lokalizację obiektu, wycięto 140 ha lasu pod to lotnisko, a mimo to "suseł zniknął".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • tmk 2016-06-14 17:37:58
    Przecież lotnisko w Świdniku powstało za rządów PIS. Jak mogli do tego dopuścić!! :-) A tak na poważnie to susły na lotnisku żyją, ich siedlisko ma się dobrze bo przecież jest to teren trawiasty lotniska a las obok lotniska jest wycinany dalej, tyle tylko że tym razem jest to cięcie w ramach tzw. racjonalnej gospodarki leśnej. Hipokryzja i polityka a nie ochrona przyrody.
  • Zeghar 2016-06-09 16:37:25
    A jak na początku wieku mówiono, że swoją unikatowość dolina Rospudy zawdzięcza ludziom, to ekoterroryści linczowali (na całe szczęście tylko medialnie) autorów tych słów. I jak sobie przypomnę o tych dziwnych kwiatkach, które już tylko tam występują...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA