REKLAMA

MSW zaprzecza, że smoleńskie akta trafiły do niszczarki

  • Autor: GP
  • 02 listopada 2015 14:45
MSW zaprzecza, że smoleńskie akta trafiły do niszczarki W MSW ma trwać niszczenie dokumentów. fot.youtube.com

Pojawiły się doniesienia o możliwym niszczeniu dokumentów dotyczących katastrofy smoleńskiej. Gazeta Polska Codziennie dotarła do rozporządzenia, na mocy którego ma być możliwe „brakowanie” akt w MSW. Padły nawet oskarżenia, że minister Piotrowska miała nakazać niszczenie dokumentów w MSW. MSW zaprzecza.

Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska, zgodnie z informacjami gazety, wydała zarządzenia, które umożliwia niszczenie dokumentów ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Ma to być możliwe nie tylko w samym MSW, ale i w Policji oraz Straży Granicznej.

31 października Gazeta Polska Codziennie precyzowała, że niszczone mają być dokumenty dotyczące Smoleńska i badania katastrofy przez komisję Jerzego Millera.

Zarządzenie nr 23 i Oświadczenie MSW

Źródło: msw.gov.pl

Na stronach ministerstwa znajdujemy wspomniane zarządzenie, które traktuje o materiałach archiwalnych i dokumentach niearchiwalnych. Są to, w myśl dokumentu, materiały podlegające „ocenie jej przydatności do celów praktycznych, wydzieleniu dokumentacji nieprzydatnej i przekazaniu jej do zniszczenia”.

MSW zaprzecza jednak, że rozporządzenia ma dotyczyć dokumentów dot. katastrofy smoleńskiej. W piśmie datowanym na 2 listopada MSW czytamy:

- Nie są prawdziwe informacje, jakoby minister Teresa Piotrowska nakazała niszczenie dokumentów związanych z katastrofą samolotu TU-154M pod Smoleńskiem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie jest w posiadaniu takich dokumentów.

Z tekstu wynika, że wszelkie sporządzone przez lata materiały badawcze katastrofy smoleńskiej znalazły się w Inspektoracie Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów w Poznaniu.

Zarządzenie weszło w życie z dniem 1 listopada 2015 roku. Zgodnie ze stanowiskiem MSW nie mogą zostać zniszczone dokumenty, które nie są w posiadaniu ministerstwa, a wszelkie jakie istniały, są w dyspozycji MON.

Niszczenie dokumentów w Agencji Wywiadu?

Jakie zatem dokumenty mogą ulegać niszczeniu? Dziennikarz Witold Gadowski donosił o pracy, która mimo święta 1 listopada trwała w Agencji Wywiadu.

Źródło: facebook.pl

 

Zarówno minister sprawiedliwości Borys Budna w radiu RMF FM, jak i Marcin Święcicki w telewizji Republika stanowczo jednak zaprzeczyli wszelkim doniesieniom o niszczeniu akt.

- To byłby skandal, gdyby coś takiego się działo – mówił Święcicki, poseł PO.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zunrin 2015-11-02 16:23:16
    Taa, a jak się okaże, że coś przemielili, to będą bardzo oburzeni...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA