REKLAMA

MSWiA bierze się za samorządy. Koniec z niekontrolowanym zadłużaniem się gmin

 • Autor: PAP/JS
 • 19 lipca 2016 08:13
MSWiA bierze się za samorządy. Koniec z niekontrolowanym zadłużaniem się gmin Przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji propozycje trafiły do uzgodnień (fot. MSWiA/facebook)

• Wzmocnienie zabezpieczeń przed niekontrolowanym zadłużeniem gmin - to główny cel projektu zmian w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych.
• Przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji propozycje trafiły do uzgodnień.

Jako przykład pogłębiającego się i niebezpiecznego dla finansów publicznych zadłużania wskazano gminę Ostrowice w woj. zachodniopomorskim, w której zadłużenie w tym roku wyniosło blisko 400 proc. wysokości rocznego budżetu.

"Zasadniczy cel nowelizacji to wzmocnienie kontrolnej i pomocniczej wobec samorządu terytorialnego funkcji regionalnych izb obrachunkowych, co pozwoli między innymi na skuteczniejsze przeciwdziałanie niekorzystnym tendencjom związanym z nadmiernym zadłużaniem się jednostek samorządu terytorialnego, a poprzez to spowoduje wzmocnienie pozycji gospodarczej samorządu terytorialnego" - podkreślono w uzasadnieniu.

Czytaj też: 12 mld zł wyrzucane w błoto? Co dalej z urzędami pracy?

W przygotowanym przez MSWiA, we współpracy z resortem finansów, projekcie zaproponowano szereg zmian dotyczących funkcjonowania oraz organizacji regionalnych izb obrachunkowych. Najistotniejsza z nich to objęcie procedurą nadzorczą uchwał samorządów zmieniających uchwałę budżetową, a także uchwał w sprawie wieloletniej prognozy finansowej.

Regionalne izby obrachunkowe - w związku z prowadzoną działalnością nadzorczo-kontrolną - będą miały obowiązek powiadamiania organów ścigania "o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa lub wykroczenia" w zakresie podejmowanych przez samorządy decyzji budżetowych.

Projekt nowelizacji zmienia zasady powoływania komisji przeprowadzających konkursy na prezesów izb obrachunkowych. Komisje konkursowe będą działały przy Prezesie Rady Ministrów, a nie jak teraz w ramach regionalnej izby obrachunkowej. "Pozwoli to na bezstronny wybór najlepszego kandydata na prezesa" - przekonuje MSWiA.

W myśl projektu premier będzie miał możliwość nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji o odwołaniu prezesa izby. "Mechanizm ten zagwarantuje natychmiastową reakcję w sytuacjach zaistnienia w regionalnej izbie obrachunkowej dysfunkcji" - podkreślono.

Zmiany dotyczące regionalnych izbach obrachunkowych oraz niekontrolowanego zadłużania gmin zapowiadał w marcu w Sejmie wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek. Jak wskazywał niektóre samorządy coraz częściej korzystają z kredytów w parabankach. "Jest to coraz bardziej rozpowszechniona forma pozyskiwania środków przez samorządy, obarczona dosyć wysokimi kosztami oraz odsetkami" - podkreślał wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Prawo! Precz PiS! 2016-07-20 07:50:28
  Do prawica: Przecież PiS to jeszcze gorsze "Kurwy"od SBeków lizali dupska komuchom od niepamiętnych czasów!!!! Oczekujecie prawa Kaczyński i Ziobro to psychole!!! nie mający pojęcia o niczym , szczęście że Kaczor jedno-jajeczny niema dzieci czy upewnień do kierowania pojazdów, lecz jak Ziobro wychowa swoje dzieci? skoro zrzekł się 500+powinien wyrobić swym małym psycholom żółte papiery-Państwo Polskie z budżetu na downów jeszcze więcej zapłaci!
 • prawica 2016-07-19 12:39:36
  Zagorzała komunistka Prezydent Miasta Chełma Agata Fisz SLD, jednoznacznie do tego się odniosła;"pocałujta wójta w chójta". Ustawa samorządowa jak dotychczas nie została znowelizowana, Sądy klika przestępcza od samorządów niezależne, każdy Prezes danego Sądu w powiecie znajduje się pod samorządów jurysdykcją, tak od lat to działa, nic nie wychodzi na zewnątrz, przestępcy Urzędasy mówią ,społeczeństwo to fakt niewolnicy bez żadnych praw, cześć i chwała!Zaprzeczycie ? Czym jest lokalne KMP znane (...)? Ilu funkcjonariuszy było na przełomie 2014-2015roku na zwolnieniach lekarskich miesięcznych od psychiatry ?(boicie się podać)czy podnieśli swoje kwalifikacje po leczeniu psychiatrycznym? Nie!!!Czuby wciąż są w obiegu publicznym gwałcąc społeczeństwo fakty!!! tak funkcjonuje obecnie chory samorząd itd.
 • prawica 2016-07-19 11:00:46
  Zagorzała komunista Prezydent Miasta Chełma Agata Fisz SLD jednoznacznie do tego się odniosła;"pocałujta wójta w chójta". Ustawa samorządowa jak dotychczas nie została znowelizowana, Sądy klika przestępcza od samorządów w niezależna, każdy Prezes danego Sądu w powiecie znajduje się pod samorządów jurysdykcją, tak od lat to działa, nic nie wychodzi na zewnątrz przestępcy Urzędasy mówią ,społeczeństwo to fakt niewolnicy bez żadnych praw cześć i chwała! itd.
 • tantus 2016-07-19 10:44:30
  Z jednej strony niby cel jest słuszny - niektóre gminy zadłużają się ponad normę i to na zupełnie nikomu niepotrzebne inwestycje (patrz: Wrocław). Z drugiej jednak, jak słyszę o tym, że komisje konkursowe mają być przy Premierze, to jakoś dziwnie wydaje mi się, że chodzi o próbę ud*pienia niektórych samorządów i wprowadzenie do nich własnych (tj. PiSSowskich) komisarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA