REKLAMA

MSWiA chce przywrócić karpacki oddział Straży Granicznej w pierwszej połowie 2016 r.

  • Autor: PAP/AT
  • 05 stycznia 2016 14:56
MSWiA chce przywrócić karpacki oddział Straży Granicznej w pierwszej połowie 2016 r. Reorganizacja SG na południu kraju trwała od 2013 roku, a Karpacki Oddział SG z siedzibą w Nowym Sączu przestał istnieć z początkiem 2014 r. (fot.strazgraniczna.pl)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce już w pierwszej połowie 2016 r. przywrócić karpacki oddział Straży Granicznej - zapowiedział wiceminister MSWiA Jakub Skiba.

Skiba wziął udział w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych zajmującej się projektem budżetu na 2016 r. Wiceminister poinformował posłów, że aktualnie trwają analizy dotyczące m.in. kosztów tego przedsięwzięcia.

"Te analizy planujemy jeszcze na kilka tygodni. Wynika z nich, że prawdopodobnie będziemy w stanie z tych środków, które mamy w budżecie, dokonać tego otwarcia" - podkreślił wiceminister.

Jak dodał, jeśli potrzeby będą większe, resort poinformuje komisję. Skiba ponownie podkreślił też, że decyzja o likwidacji karpackiego oddziału "była jedną z najbardziej nierozsądnych". Wskazywał przy tym m.in. na kryzys migracyjny, który dotknął UE. Jego zdaniem, takie rozwiązanie spowodowało "degradację" ochrony granicy na południowym, górskim odcinku.

"Powtórne otwarcie tego oddziału, jako początek zmian organizacyjnych SG, jest absolutnie niezbędne i będziemy się starali to uczynić jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO w Warszawie" - powiedział Skiba. Zaznaczył, że miałoby to nastąpić w pierwszej połowie roku.

Reorganizacja SG na południu kraju trwała od 2013 roku, a Karpacki Oddział SG z siedzibą w Nowym Sączu przestał istnieć z początkiem 2014 r. i został włączony w struktury Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG z siedzibą w Raciborzu. Skiba już na początku grudnia mówił, że likwidacja tego oddziału była "chybionym przedsięwzięciem".

"Uważamy, że zlikwidowanie tego oddziału było nietrafne; szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację, która się na naszych granicach obecnie rozwija, czyli napływ uchodźców oraz imigrantów" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA