REKLAMA

MSWiA i PWPW promują nowy polski paszport

  • Autor: PAP/AT
  • 27 listopada 2017 09:37
MSWiA i PWPW promują nowy polski paszport Wybór wzorów graficznych nowego paszportu był związany z konsultacjami historycznymi, z pracami zespołu ekspertów, a później z głosowaniem Polaków (fot.shutterstock)

Delegacje MSWiA oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych rozpoczęły w USA promocję nowego polskiego paszportu.

• Wybór wzorów graficznych nowego paszportu był związany z konsultacjami historycznymi, z pracami zespołu ekspertów, a później z głosowaniem Polaków - powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Zdzikot.

• Paszport ma być świetnie zabezpieczony i zawierać motywy związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

• Zdzikot przypomniał, że dotychczasowy paszport ma ponad 10 lat, a jego grafika zawiera elementy związane z podróżowaniem

"Jesteśmy bardzo na czasie, ponieważ prezentacja nowego wzoru książeczki paszportowej była przeprowadzona przez ministra Mariusza Błaszczaka w drugiej połowie listopada, czyli całkiem niedawno. Wybór wzorów graficznych w tym roku był związany z konsultacjami historycznymi, z pracami zespołu ekspertów, a później z głosowaniem Polaków. Dzisiaj prezentujemy ten wzór po raz drugi na Greenpoincie" - powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Zdzikot.

Na spotkaniu ze społecznością polonijną w siedzibie Centrum Polsko-Słowiańskiego w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint (CPS) Zdzikot przypomniał, że dotychczasowy paszport ma ponad 10 lat, a jego grafika zawiera elementy związane z podróżowaniem. Podkreślił, że nowy paszport stanowi też funkcję polityki historycznej. Najnowszy nawiązuje do przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Według wiceministra władze po raz pierwszy postanowiły oddać głos obywatelom w sprawie szaty graficznej paszportu. Spośród wyselekcjonowanych wcześniej przez ekspertów wizerunków z motywami niepodległościowymi ponad 750 tys. uczestników publicznego głosowania wybrało sześć. Są to: Mogiła Mogił - kopiec Józefa Piłsudskiego, Gabriel Narutowicz, Orzełek Legionowy, mauzoleum Matka i Serce Syna, Eugeniusz Kwiatkowski oraz obraz Jacka Malczewskiego "Polonia".

"Chcemy, żeby to był dokument, z którym będziemy podróżować z dumą. Będzie mówił także o naszych wartościach" - wskazał przedstawiciel polskiego resortu.

W spotkaniu z Polonią uczestniczył też Jakub Skiba, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która rozpoczęła już proces produkcji nowego paszportu. Ma zostać udostępniony w przyszłym roku.

Prezes wyjaśnił, że dokument będzie gotowy 31 marca. Później z nowym paszportem zapozna inne kraje MSZ, co może potrwać kilka miesięcy.

Skiba szacował, że skoro w normalnym trybie wydaje się ok. 1,35 mln paszportów rocznie (w USA 30 tys.), to w przyszłym roku odbiorców dokumentu przybędzie jego zdaniem o 30-40 proc.

Prezes PWPW zwrócił uwagę na zainteresowanie paszportem wśród społeczności polsko-amerykańskiej, czego dowodzi m.in. stosunkowo liczny udział amerykańskiej Polonii w głosowaniu. Wzięło w nim udział ok. 15 tys. osób, z czego najwięcej w stanie Nowy Jork.

Szef PWPW tłumaczył, że w trakcie promocji w USA uczestnicy delegacji będą mówić o ideowym przekazie paszportu. Przedstawiciele Polonii dowiedzą się też o zabezpieczeniach zastosowanych w produkcji dokumentu.

Swoją wizytę w Nowym Jorku, a później w Chicago uzasadniał docenieniem przez Polskę roli Polonii. "To także jest dla nas, dla PWPW, bardzo istotny rynek" - podkreślił Skiba.

Głosowanie, do którego zaproszono internautów, uznał za wyraz przekonania, że paszport jest własnością całego narodu polskiego. Motywy zawarte w paszporcie - zaznaczył - odzwierciedlają zbiorową wyobraźnię Polaków i ich świadomość dotyczącą odzyskania niepodległości. "Chodzi o to, żebyśmy byli dumni z dokumentu, którym będziemy się legitymować na świecie" - akcentował.

Uczestnicy spotkania w CPS jako pierwsi otrzymali wydrukowaną w ostatnich dniach w Polsce okolicznościową broszurę przedstawiającą zawartość nowego paszportu, w tym strony, które będą widoczne tylko w promieniach ultrafioletowych. Ilustruje ona także przykłady zabezpieczeń, w tym element Safel widoczny pod różnymi kątami oraz w świetle przechodzącym.

Zdaniem zastępcy komendanta głównego policji Andrzeja Szymczyka, który przybył z polską delegacją do Nowego Jorku, dla organów ścigania nowy paszport stanie się jednym z najlepiej zabezpieczonych na świecie. Bardzo ciężko będzie go podrobić - podkreślił.

Prezes CPS Bożena Kamińska zapraszała przedstawiciel polskich władz na kolejne spotkania informacyjne dla Polonii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Madera 2017-11-29 12:13:42
    Do :-): NIE MÓJ DROGI ! TO JEST POKAZYWANIE POLAKOM, ŻE SĄ ZEREM ,WOBEC ŚMIERDZĄCYCH PRZESTĘPCÓW ŻYDOWSKICH......TAK ELITA ŻYDÓW SIĘ W POLSCE UMACNIA A POLAKOM G....O DO TEGO ! GŁOSUJCIE NA PIS......
  • :-) 2017-11-27 11:20:24
    Czy ktoś tu zwariował? Urzędnicy za naszą kasę pojechali na wycieczkę do Stanów aby reklamować coś czego i tak nie mogą sprzedać cudzoziemcom. Tak się bawią pisuarowe pupilki a krytykowali za ośmiorniczki.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA