REKLAMA

MSWiA ma nową wersję projektu ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 28 czerwca 2016 15:01
MSWiA ma nową wersję projektu ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim Jak zapowiada Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Związku i zarazem prezydent Zabrza do końca tygodnia strona samorządowa zamierza przedstawić swoje uwagi do tego projektu. (fot. facebook/Małgorzata Mańka-Szulik)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przesłało do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego nową wersję projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.

Górnośląski Związek Metropolitalny otrzymał z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nową wersję projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.

Jak zapowiada Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Związku i zarazem prezydent Zabrza do końca tygodnia strona samorządowa zamierza przedstawić swoje uwagi do tego projektu.

- Cieszy nas tempo realizowanych działań. Widzimy, że intencją rządu jest zakończenie prac legislacyjnych w terminie umożliwiającym jak najszybsze utworzenie związku metropolitalnego w województwie śląskim i rozpoczęcie przez niego działalności 1 stycznia 2017 roku – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik.

Czytaj też: Komitet powołany przez Antoniego Macierewicza zajmie się sprowadzeniem szczątek bohaterów II RP

Jak informuje GZM w swoim komunikacie, projekt uwzględnia większość uwag zgłoszonych przez samorządy na etapie konsultacji, usuwając dotychczasowe wątpliwości związane z organizacją transportu i planowaniem przestrzennym (właśnie z powodu tych wątpliwości GZM niedawno opuściło Jaworzno) 

- Największe zmiany dotyczą transportu publicznego. Głównym zadaniem związku będzie planowanie, koordynacja, integracja oraz rozwój transportu zbiorowego, w tym drogowego i kolejowego, a także organizacja metropolitalnych przewozów pasażerskich. Związek nie pozbawi gmin zadań w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Zaletą tego modelu jest jasne nakierowanie zadań związku na rozwój transportu i jego koordynację oraz ograniczenie ryzyka związanego z likwidacją i przekształceniem istniejących organizatorów transportu. Proponowany model pozwala na ewolucyjne przekształcanie związku - na podstawie porozumień z gminami - w organizatora transportu na całym obszarze metropolitalnym – czytamy w komunikacie.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA