REKLAMA

MSWiA: Parafowano projekt umowy w sprawie siedziby Frontexu

  • Autor: PAP/JS
  • 23 stycznia 2017 19:06
MSWiA: Parafowano projekt umowy w sprawie siedziby Frontexu Resort spraw wewnętrznych i administracji i Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) parafowały projekt umowy, zgodnie z którą siedziba agencji na stałe mieściłaby się w Warszawie (fot. MSWiA/twitter)

Resort spraw wewnętrznych i administracji i Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) parafowały projekt umowy, zgodnie z którą siedziba agencji na stałe mieściłaby się w Warszawie - poinformowało MSWiA.

"Negocjacje zostały zakończone i wszystko na to wskazuje, że agencja zostanie w Polsce" - powiedziała rzeczniczka prasowa Frontexu Ewa Moncure. Projekt umowy musi być jeszcze zatwierdzony przez radę nadzorczą agencji - jej posiedzenie ma się odbyć 8 i 9 lutego - i poddany pod głosowanie w polskim parlamencie.

"Jesteśmy dumni, że największa agencja Unii Europejskiej znajdzie stałą siedzibę w Polsce. Wierzymy, że Frontex z nowym mandatem będzie się dobrze czuł w naszym kraju" - powiedział podczas spotkania wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba, cytowany w komunikacie resortu.

Projekt umowy między polskim rządem a Agencją parafowali pełnomocnik delegacji polskiej do przeprowadzenia rokowań ws. siedziby Frontexu Marcin Wereszczyński i reprezentujący w negocjacjach agencję Sakari Vuorensola, w obecności wiceministra Skiby i dyrektora wykonawczego Frontexu Fabrice'a Leggeriego.

"Podpisanie porozumienia jest bardzo ważne dla przyszłości Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystkie wysiłki poczynione przez polskie władze, które pozwoliły nam zakończyć ten proces w odpowiednim czasie" - wskazał dyrektor Leggeri.

"Parafowanie umowy dotyczącej stałej siedziby Frontexu świadczy o tym, że ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej jest niezwykle istotnym elementem polityki polskiego rządu. Polski rząd dołoży wszelkich starań, aby zapewnić Frontexowi jak najlepsze warunki" - podkreśliło MSWiA w komunikacie.

Głównym zadaniem Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej jest pomoc w zarządzaniu granicami zewnętrznymi. Straż dba o bezpieczeństwo na granicach zewnętrznych UE, przeprowadzając okresowe analizy ryzyka oraz dokonując ocen podatności na zagrożenia.

Straż składa się z Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontexu, który otrzymał dodatkowe zadania) oraz krajowych organów odpowiedzialnych za zarządzanie granicami. Głównym jej zadaniem jest opracowanie strategii operacyjnej w zakresie zarządzania granicami i koordynacja pomocy płynącej ze wszystkich państw członkowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA