REKLAMA

MSWiA, policja, dezubekizacja. Premier zapewnia o słuszności nowej ustawy

 • Autor: PAP/GP
 • 24 listopada 2016 09:32
MSWiA, policja, dezubekizacja. Premier zapewnia o słuszności nowej ustawy Beata Szydło popiera ministra Błaszczaka, który chce usunąć osoby pracujące za PRL z kierowniczych stanowisk w policji. (fot.:twitter.com/premierrp)

• Projekt ustawy dezubekizacyjnej przywraca elementarną sprawiedliwość społeczną - powiedziała w czwartek (24 listopada) premier Beata Szydło.
• Zakłada on, że emerytury i renty 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS.

"Dzisiaj ćwierć wieku po upadku systemy komunistycznego w Polsce nadal ci, którzy byli funkcjonariuszami, służyli zbrodniczemu systemowi, dostają od polskiego państwa sowite, bardzo dobre emerytury i wynagrodzenia, a ci, którzy byli ofiarami dostają bardzo często emerytury na poziomie 880 złotych, bo tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce. Od 1 stycznia będzie to 1 tysiąc złotych" - mówiła Szydło na konferencji prasowej.

Jednym z punktów obrad Rady Ministrów jest przygotowany przez MSWiA projekt nowelizacji tzw. "ustawy dezubekizacyjnej". Zakłada on, że emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL za czas do lipca 1990 r. będą sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym.

Rocznie ma być to o ok. 546 mln zł mniej na emerytury i renty z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych. Projekt zakłada, iż pierwsza wypłata obniżonych świadczeń nastąpi w listopadzie 2017 roku.

"Za służbę na rzecz totalitarnego państwa uznaje się służbę od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r." - wskazano w projekcie noweli. Jak zaznaczono oprócz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jednostek ministerstwa bezpieczeństwa publicznego i ministerstwa spraw wewnętrznych obniżenie emerytur i rent dotyczyć będzie także osób, które służyły w jednostkach Ministerstwa Obrony Narodowej w tym m.in. Wojskowej Służbie Wewnętrznej, Wojskach Ochrony Pogranicza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • faras77 2016-12-04 12:26:52
  Kłamczuch i kłamczucha, oszuści inną i innej treści ustawę wcześniej dali do konsultacji społecznej a inną przekazali do Sejmu. Syn jej bardzo musi się modlić i dodatkowo wstydzić za kłamczuchę. Po prostu banda i ekskomuna dyktatorska.Naszą krzywdą nie zbudujecie sprawiedliwego państwa i swojego życia.
 • AdRem 2016-12-02 17:13:53
  Do Milicjant: niejaki wicespec od bidetów zaczął pluć z ambony tzw.Sejmu na temat zabrania emerytur "SBekom" jakby nie zauważył ,że ci "SBecy" służyli 26 lat w RP w Straży Granicznej, Policji , Straży Pożarnej i BOR.W czasie gdy on sam z kolesiami łamali przepisy drogowe i nabierali poWagi za naszą publiczna kasę - "SBecy" narażali życie i zdrowie za marne pieniądze aby tego PISlaczka nie utłukli np. w drodze do jego chlewika.
 • Funkcjonariusz 2016-11-30 13:32:27
  P. Premier. Nigdy nie pracowałem w SB i nie byłem " oprawcą" pomimo , że w służbach mundurowych pracowałem od 1985r .Własnie po pełnionej w sposób nienaganny służbie odeszłem z szeregów policji na emeryturę. Uważałem , iż mam wypracowaną uczciwie emeryturę, zapewnioną przepisami prawa. Jednak zapowiada się inaczej. Po opleceniu co miesięcznych należności będę miał na przeżycie /w tym dziecko/ miesięcznie 350,' zł. Cóż czeka nas opieka społeczna. Jeśli jestem" oprawcą" to proszę mi to udowodnić i poniosę karę, ale nie traktować wszystkich jednakowo, stosować ogólną odpowiedzialność .Byłem oddany służbie, często nawet zaniedbując rodzinę , no ale cóż ojczyzna tego wymagała. Teraz mam mieć zapłatę w postaci około 1600 -zł. Przykre. Zapewniam, iż włożenie wszystkich do jednego worka nie jest " sprawiedliwością społeczną".
 • tyuio 2016-11-25 18:44:40
  a jesli ktoś grał w orkiestrze w tych latach to też przestępstwo? ludzie to FASZYZM!!!!!!!!!!
 • Milicjant 2016-11-25 16:02:37
  Mozna tylko podziekowac temu rzadowi. Ja bylem milicjantem w latach 80 - 90 , a od lipca 1990 roku policjantem do lipca 2013 r. W milicji bylem dzielnicowym. Przez te prawie 9 lat chodzilem po osiedlu / miasto 40 tys./ Samodzielnie nawet w nocy pelnilem sluzby. Pilnowalem samochodow na osiedlowych parkinngach, piwnic i ogolnie pojetego porzadku. Sam chodzilem i zalatwialem wszelkiego rodzaju awantury domowe i te w lokalach. Prowadzilem jednoczesnie dochodzenia, postepowania o wykroczenia. Roznosilem poczte prokuratury, sadow i czort wie od kogo jeszcze. Bylismy poslancami wielu instytucji . Do tego zalatwialem mase roznego rodzaju pism nie tylkoi tych resortowych ale i tych dla sadow, prokuratury i WKU np. wywiady. Dzis zostalem ja jak i wielu moich kolegow wrogiem osob z solidarnosci. Nie wiem na czym mogla polegac moja wroga praca. Na roznoszeniu poczty, prowadzonych sprawach, pomaganiu przesladowanym przez mezow zon i ich dzieci. Dzis jest na rowni z ubekami. Sluzylem totalitarnemu panstwu notabene pilnujac porzdku i mienia obywateli. Panowie rzadzacy, a co z Waszymi dyplomami zdobytymi w PRL-u ? Z pewnoscia uczyli rowniez i Was zaklamanej historii. I co nie jest Wam wstyd posdlugiwac sie takimi dyplomami z czasow komunistycznych. Oddajce je i bedziecie czysci, nieskazitelni. Powodzenia pani Premier.
 • Matka 2016-11-25 12:30:17
  Co to znaczy "które służyły w jednostkach MON, w tym m.in. WSW i WOP"? Czyli inne wojska też? Dlaczego? Ludzie służyli w wojsku, z dobrymi intencjami! Chcieli służyć Polsce. Czy to ich wina, że były takie czasy? Szukajcie pieniędzy gdzie indziej może, a nie zabierajcie przyznanych przez państwo emerytur wojskowych ludziom, którzy byli np. w lotnictwie czy Marynarce Wojennej.
 • lex 2016-11-24 19:48:24
  Jak to za czas do lipca 1990 roku ? Przeciez projekt zakłada zabranie emerytur także tym, którzy 27 lat, do np. wczoraj pracowali w policji !
 • niesprawiedliwość społecz 2016-11-24 12:15:57
  Przecież to skandal. Ustawą objęto osoby, które nigdy nie wspólnego z SB i innymi organami represji nie miały nic wspólnego. Akademia Spraw Wewnętrznych szkoliła na wyższe stanowiska państwowe. Słuchaczami byli zarówno milicjanci jak i (uwaga!) strażacy! I teraz to, miesiąc w ASW i 30 lat nieposzlakowanej służby to wg. nowomowy politycznej SB-ek. SKANDAL
 • Arc 2016-11-24 11:38:05
  A co z sędziami i PROKURATORAMI komunistycznymi? Co z aparatczykami komunistycznymi? Nazwisk chyba podawać nie trzebaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA