REKLAMA

MSZ: abp Celestino Migliore uhonorowany odznaką Bene Merito

  • Autor: GP
  • 04 lipca 2016 14:13
MSZ: abp Celestino Migliore uhonorowany odznaką Bene Merito Witold Waszczykowski odznaczający watykańskiego dyplomatę orderem Bene Merito. (fot.:msz.gov.pl)

MSZ przyznało order Bene Merito wieloletniemu nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce, abp Celestino Migliore.

Na początku lipca br. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski odznaczył nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Celestino Migliore odznaczeniem Bene Merito.

Bene Merito to polski, cywilny order przyznawany na mocy decyzji Rady Ministrów z 2009 roku. Jest przyznawany Polakom i obcokrajowcom za wybitny wkład w poprawianie sytuacji Polski na arenie międzynarodowej.

- Jest to wydarzenie słodko-gorzkie - mówił o uroczystości, która towarzyszyła wręczeniu orderu Waszczykowski. -  Słodkie, bo gościliśmy księdza arcybiskupa przez 6 lat w Polsce. Był to czas udany dla relacji polsko-watykańskich i dla promocji Polski w świecie. Ksiądz arcybiskup miał przez ostatnie miesiące możliwość przygotowywać bardzo ważne wydarzenie - wizytę papieża Franciszka w Polsce, podczas której papież spotka się z tysiącami młodych ludzi z całego świata – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Czytaj: Papież w Polsce odwiedzi Oświęcim i muzeum Auschwitz

- Gorzkie, dlatego, że ksiądz abp opuszcza Polskę. Wyjeżdża do innego kraju, gdzie będzie służył dyplomacji watykańskiej, ale również będzie służył całemu światu w bardzo ważnym kraju jakim jest Rosja - mówił też minister.

Uhonorowany nie krył wzruszenia w związku z tym, że mógł pogłębiać stosunki polsko-watykańskie.

- To odznaczenie mówi o zasługach nie moich, ale o dobrych relacjach między Polską a Stolicą Apostolską. Niedawna wizyta ministra Waszczykowskiego w Watykanie pozwoliła na wzmocnienie już bardzo dobrych relacji między Polską a Stolica Apostolską. Za miesiąc opuszczam Polskę, udaję się na nową misję, na której nie tylko będę o Polsce pamiętał, ale też będę świadczył o szlachetności i dobrej woli ludu polskiego, będę promował pokojowe relacje (Rosji) z sąsiednimi krajami. Podziękuję ministrowi Waszczykowskiemu typowo polskimi życzeniami: Bóg Zapłać – powiedział abp Celestino Migliore.

Celestino Migliore jest włoskim dyplomatą Watykanu. Pracował w Angoli i USA. Potem na przełomie lat 80. i 90. XX wieku był członkiem Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie. Od 2010 roku był szefem tej instytucji. Pracował też dyplomatycznie przy Radzie Europy.

Jest kawalerem orderu Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA