REKLAMA

MSZ apeluje o zaprzestanie przemocy na Białorusi

 • Autor: aw/pap
 • 26 marca 2017 10:19
MSZ apeluje o zaprzestanie przemocy na Białorusi MSZ apeluje o zaprzestanie przemocy na Białorusi (fot.msz.gov.pl)

Polski MSZ apeluje o zaprzestanie stosowania przemocy przez służby porządkowe i natychmiastowe zwolnienie zatrzymanych z aresztów w Białorusi.

• MSZ z niepokojem odnotowało sposób, w jaki władze Białorusi utrudniały przeprowadzenie pokojowego protestu w Mińsku 25 marca 2017 r. - napisał resort w komunikacie.

• W miniony czwartek białoruskie KGB poinformowało, że w związku z szykowaniem masowych zamieszek na Białorusi zatrzymano 26 osób.

"Prewencyjne zatrzymania i aresztowania, jak również zastraszanie dziennikarzy i działaczy niezależnych organizacji, do których to aktów dochodziło zarówno w minionym tygodniu, jak i w dniu protestu, w tym przeszukanie lokali organizacji +Wiosna+, a także utrudnianie manifestantom dotarcia na miejsce demonstracji w Mińsku, to przykłady łamania podstawowych swobód obywatelskich i praw człowieka w ostatnim czasie na Białorusi" - czytamy w komunikacie polskiego ministerstwa spraw zagranicznych, przekazanym w niedzielę rano.

W Mińsku odbyła się w sobotę akcja z okazji obchodzonego 25 marca Dnia Wolności połączona z protestem przeciwko dekretowi o pasożytnictwie. Władze ogłosiły wcześniej, że uznają za nielegalne wszelkie akcje masowe. Przed rozpoczęciem protestu zablokowano dostęp do trasy przemarszu, a grupy - nawet kilkusetosobowe - demonstrantów, którym udało się zorganizować, rozpędzano, zatrzymując wielu uczestników.

"Podstawy, na których UE chce budować trwałe relacje z Białorusią, to poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności, w tym wolności słowa, prawa do zrzeszania się i zgromadzeń oraz przestrzeganie praw politycznych wszystkich ruchów społecznych, zgodnie z międzynarodowymi standardami i zobowiązaniami" - podkreśla MSZ w komunikacie.

Białoruska milicja weszła do biura organizacji Wiosna w sobotę około godziny 13 (godz. 11 w Polsce). Funkcjonariusze wtargnęli do środka, gdy drzwi otworzyła jedna z działaczek. Zatrzymano 57 osób. Według informacji przekazanych przez tę działaczkę nie przeprowadzono przeszukania, a obecny w biurze lider Wiosny Aleś Bialacki nie został zatrzymany.

Po opuszczeniu posterunku działacze Wiosny przystąpili do ustalania liczby osób zatrzymanych podczas sobotniego protestu. Z ich ustaleń wynika, że zatrzymano co najmniej 631 osób. Niezależna gazeta internetowa "Nasza Niwa" szacuje natomiast liczbę zatrzymanych w stolicy na ok. 900 osób. Według informacji "Naszej Niwy" po kilku godzinach od zakończenia protestu większość jego uczestników zaczęto wypuszczać z posterunków bez spisywania protokołów.

Z kolei portal TUT.by informuje, że z posterunków wypuszczono w pierwszej kolejności emerytów, niepełnoletnich i dziennikarzy, a wielu innym osobom zarzucono złamanie przepisów dotyczących imprez masowych. Są już także pierwsze kary aresztów dla co najmniej trzech osób.

W miniony czwartek białoruskie KGB poinformowało, że w związku z szykowaniem masowych zamieszek na Białorusi zatrzymano 26 osób. Wśród zatrzymanych byli m.in. działacze organizacji "Biały Legion" oraz opozycyjnego Młodego Frontu, w tym b. więzień polityczny Źmicier Daszkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • krzysztof 2017-03-28 11:21:28
  O a niedawno nasz MSZ mówił, że Łukaszenko jest taki sympatyczny, a przyjazń Polsko - Białoruska miała rozkwitnąć - w końcu poseł Kaczyński chce z Polski zrobić II Białoruś
 • ,,,mądrość,,, 2017-03-28 03:29:33
  Do Stacho G.-Stańczyk: ...szczególne, dobre stosunki bankowe z... ale cicho nad tą trumną...mądremu dość..
 • antoni antczak 2017-03-27 23:18:28
  Najlepiej rozwijająca się gospodarka.Było za dobrze więc trzeba to rozpiepszyć aby zatuszować swoją nieudolność.Tak sie dzieje w każdym kraju który staje się zbyt niezależny.ot wszystko.A korupcja była jest i bedzie, bo jaki poseł naszykuje bat na siebie samego.Największa mafia jest zawsze w parlamencie.
 • Stacho G.-Stańczyk 2017-03-27 13:17:20
  Zanim opinia, najpierw cytata: "MSZ z niepokojem odnotowało sposób, w jaki władze Białorusi utrudniały przeprowadzenie pokojowego protestu w Mińsku 25 marca 2017 r. - napisał resort w komunikacie." Przeczytałem całą informację, przetarłem oczy, przeczytałem ponownie i się zamyśliłem nad działalnością MSZ III RP, na utrzymanie którego fiskus bierze min. moje podatki. Po pierwsze - obecna Białoruś nie znajduje się w ramach Wielkiego Księstwa Litewskiego i eo ipso w granicach I R P, lecz jest państwem suwerennym, należącym do ONZ, tak samo jak III RP, a nie należy do UE i NATO, jak my. Ma swój parlament, rząd i prezydenta . Niecha więc suwerennie załatwia swoje sprawy. Ona nie wtrąca się w nieporozumienia między naszą "dobrą zmianą", a KODem, więc my nie wtrącajmy się w jej sprawy. Jest taka maksyma rzymska: "Quidquid agis, prudenter agas et respice finem" , co się przekłada: "Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i zważaj na koniec". A jeśli prezydenta Łukaszenkę zastąpi jakiś generał z F R (a może tak się stać, bo przecież Białoruś ma ścisłe powiązania prawne z FR), to co: będzie to lepsze dla białoruskiej demokracji i dla nas, czy gorsze? Jest takie państwo w Europie, które nie wtrąca się w wewnętrzne sprawy sąsiadów, lecz stara się z nimi współpracować na zasadach wzajemnych korzyści. I dobrze na tym wychodzi. Jest to Szwajcaria. Czy władze III RP nie mogą się na niej wzorować? w/g mnie - powinny.
 • Cieply Czlowiek 2017-03-26 12:42:42
  Przecierz byli niedawno u tego "Cieplego"Czlowieka, pojechali po Nauke?,morze chca zobic w Polsce Bialorus,tak jak juz zrobili w Warszawie Budapeszt.TV Kurski nie pokazuje co sie dzieje u "Cieplego" Czlowieka.Skandal!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA