REKLAMA

MSZ chce zniesienia sankcji UE nałożonych na Białoruś

  • Autor: PAP/GP
  • 15 lutego 2016 09:12
MSZ chce zniesienia sankcji UE nałożonych na Białoruś Waszczykowski: Planuję w najbliższym czasie wyjazd na Białoruś, aby przekonać się, czy nastąpił jakiś postęp. (fot.:twitter.com/MSZ_RP)

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski zapowiedział w poniedziałek, że w najbliższym czasie uda się na Białoruś. Dodał, że Polska popiera zniesienie przez UE sankcji wizowych i finansowych wobec Białorusi.

Zdaniem Waszczykowskiego planowane przez Unię zniesienie sankcji to "eksperyment".

- My jako sąsiedzi jesteśmy z tego zadowoleni, dlatego że polepszy to, mam nadzieję, nasze relacje sąsiedzkie - powiedział minister dziennikarzom w Brukseli przed spotkaniem szefów dyplomacji państw UE.

- Ja również planuje w najbliższym czasie wyjazd na Białoruś, aby przekonać się, czy nastąpił jakiś postęp i czy celem Białorusi jest chęć i determinacja do współpracy z UE, a przede wszystkim z nami, z Polską, bo jesteśmy najbliższym sąsiadem i na tym nam zależy - dodał.

Przeczytaj: Wiceminister Piotr Gliński w Indiach

Decyzja w sprawie sankcji wobec Białorusi ma zapaść na poniedziałkowym (15 lutego) spotkaniu szefów dyplomacji państw unijnych. Sankcje wobec przedstawicieli władz w Mińsku, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki, UE wprowadziła w 2006 roku w związku z fałszowaniem wyników wyborów prezydenckich oraz represjami wobec białoruskiej opozycji. Obejmowały one zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na terytorium UE.

29 października 2015 roku UE zawiesiła na cztery miesiące sankcje wobec 170 osób i trzech podmiotów białoruskich, w odpowiedzi na uwolnienie wszystkich więźniów politycznych i w obliczu poprawy stosunków UE z Białorusią, w tym zaangażowania władz w Mińsku w rozmowy o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie.

Sankcje obowiązują nadal wobec czterech osób, członków służb bezpieczeństwa Łukaszenki, podejrzewanych o udział w niewyjaśnionym zaginięciu przeciwników politycznych białoruskiego prezydenta. W mocy pozostaje też embargo na broń.

Przeczytaj: Pomoc Polakom ewakuowanym z Mariupola

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stanisław Komosa 2016-02-15 18:06:05
    To dobra wiadomość, gdyż czas najwyższy otworzyć te wrota Polsce- szczególnie północno wschodniej- ale także Białorusinom i Polakom mieszkającym za wschodnią granicą. Takie otwarcie da impuls wzrostowy po obydwu stronach, tak jak było przed latyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA