REKLAMA

MSZ forsuje polską kandydaturę do Rady Bezpieczeństwa ONZ

  • Autor: PAP/GP
  • 08 grudnia 2015 07:37
MSZ forsuje polską kandydaturę do Rady Bezpieczeństwa ONZ Sala obrad plenarnych ONZ w Genewie (fot. wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0)

Rzeczpospolita ma szansę na zdobycie fotela niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. MSZ by przygotować nasz kraj do tej funkcji prowadzi konsultacje dyplomatyczne. W poniedziałek podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk w tej sprawie rozmawiała z ambasadorem Nowej Zelandii Jimem McLayem.

Rzeczpospolita stara się o miejsce niestałe w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Rada składa się z piętnastu państw, z których pięć ma zagwarantowany udział w obradach, gdy dziesięć zostaje wybieranych na dwa lata zgodnie z kluczem regionalnym. Polska ubiega się o członkostwo na lata 2018 i 2019.

W poniedziałek miało miejsce spotkanie podsekretarz stanu Katarzyny Kacperczyk z ambasadorem Nowej Zelandii Jimme McLayem. Doświadczenia Nowej Zelandii z kampanii o wybór na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych oraz współpraca dwustronna były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania.

- Polska wysoko ceni relacje z Nową Zelandią, czego dowodem było spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Nowej Zelandii Johnem Key we wrześniu br. na marginesie 70. sesji Zgromadzenia ONZ w Nowym Jorku. To silna zachęta do współpracy dla środowisk biznesowych obydwu krajów - powiedziała wiceminister Katarzyna Kacperczyk.

Jim McLay zaznaczył, że władze Nowej Zelandii przywiązują dużą wagę do rozwoju relacji z Polską z uwagi na podobne postrzeganie wielu zagadnień globalnych. Kraj ten zamierza ponadto bliżej współpracować z nami w sferze gospodarczej.

Kraje rozpoczynają też współpracę w dziedzinie kultury. W październiku 2015 r. Polska i Nowa Zelandia podpisały w Warszawie umowę o współpracy w dziedzinie kinematografii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA