REKLAMA

MSZ inauguruje kampanię członkostwa Polski do RB ONZ

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 16 września 2016 16:21
MSZ inauguruje kampanię członkostwa Polski do RB ONZ Podczas konferencji zostało zaprezentowane oficjalne logo kampanii. Znak graficzny składa się z napisu "Polska" w sześciu językach urzędowych ONZ. (fot. MSZ/twitter)

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zainaugurowali kampanię na rzecz promocji członkostwa Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent powiedział, że kandydatura Polski jest wyrazem ambicji, aby powrócić do odgrywania aktywnej roli w kształtowaniu porządku międzynarodowego. - Hasło kampanii brzmi "Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowane" - są to wartości, które chcemy promować i wnieść do prac Rady Bezpieczeństwa ONZ, podkreślając, że polityka międzynarodowa powinna się opierać na sile prawa, nie na prawie siły - mówił prezydent Duda.

Minister Waszczykowski wyraził nadzieję, że kampania pozwoli na dotarcie poprzez media z informacją o kandydaturze Polski do szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą. - Polska chce się pokazać w świecie, udowodnić, że nie jesteśmy tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale także krajem, który przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa poprzez naszą aktywną dyplomację - podkreślił szef MSZ. Minister zaznaczył, że objęcie przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim "możliwość promocji naszego regionu i naszej wrażliwości na sprawy międzynarodowe w centrum światowej polityki".

Podczas konferencji zostało zaprezentowane oficjalne logo kampanii. Znak graficzny składa się z napisu "Polska" w sześciu językach urzędowych ONZ.

Czytaj też: Ultimatum Mariusza Kamińskiego. Służby sprawdzą 66 spółek państwowych

Rada Bezpieczeństwa ONZ to jeden z głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych odpowiadający za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. W jej skład wchodzi pięciu stałych członków (Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja, USA) oraz dziesięciu niestałych członków wybieranych na dwuletnią kadencję.

Dotychczas Polska zasiadała w Radzie Bezpieczeństwa pięciokrotnie, po raz ostatni w latach 1996-1997. Wybory na niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na kadencję 2018-2019 odbędą się w czerwcu 2017 r. Aby uzyskać mandat niestałego członka Rady Bezpieczeństwa, państwo kandydujące musi uzyskać poparcie 2/3 członków Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA