REKLAMA

MSZ informuje o punktach wizowych dla uczestników Światowych Dni Młodzieży

  • Autor: GP
  • 05 maja 2016 10:59
MSZ informuje o punktach wizowych dla uczestników Światowych Dni Młodzieży Dzięki utworzeniu punktów wizowych oraz współpracy z państwami strefy Schengen, wizy będą wydawane w 40 krajach, w których Polska nie posiada własnych urzędów konsularnych. (fot.:pixabay.com)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia szereg tymczasowych placówek dyplomatycznych, które mają ułatwić procedury dotarcia do Polski dla osób, które latem przybędą na ŚDM.

MSZ przekazało informację, że od środy (4 maja) pielgrzymi mogą aplikować o wizy w specjalnie uruchomionych punktach w Manili na Filipinach i w stolicy Ekwadoru, Quito. Za tydzień ruszą także prace tymczasowej placówki w Santo Domingo na Dominikanie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję o uruchomieniu trzech punktów wydawania wiz w krajach, w których nie ma polskiego urzędu konsularnego, a skąd jednocześnie spodziewana jest znaczna liczba uczestników ŚDM 2016. Wytypowane lokalizacje to: Quito (Ekwador), Manila (Filipiny) i Santo Domingo (Dominikana). Tymczasowe punkty wizowe będą działać w następujących terminach: 4 maja - 18 lipca (w Manili i w Quito) oraz 11 maja - 19 lipca (w Santo Domingo).

W pozostałych państwach, w których Polska nie ma swoich placówek, wiz udzielać będą zarówno urzędy konsularne państw strefy Schengen, z którymi Polska podpisała stałe umowy o reprezentacji, czyli Czech, Holandii, Szwajcarii i Szwecji, jak i państw, do których zwrócono się o udzielenie pomocy wizowej w ramach przygotowań do ŚDM, czyli Francji, Niemiec, Belgii, Norwegii, Portugalii i Włoch.

Przeczytaj: Premier Szydło spotka się z papieżem Franciszkiem

Dzięki utworzeniu tymczasowych punktów wizowych oraz współpracy z państwami strefy Schengen, wizy będą wydawane uczestnikom ŚDM w 40 krajach, w których Polska nie ma własnych urzędów konsularnych. W połączeniu z siatką istniejących już polskich placówek pozwala to na dotarcie do prawie wszystkich krajów, z których pochodzą pielgrzymi.

Równolegle MSZ uruchomiło stronę internetową dedykowaną ŚDM 2016 w Krakowie, na której zawarte zostały szczegółowe informacje nt. procedury wizowej dla pielgrzymów.

Wydawane na ŚDM wizy będą obowiązywały na całym obszarze Schengen.

W ramach specjalnej procedury podlegające obowiązkowi wizowemu osoby zainteresowane uczestnictwem w ŚDM muszą przejść podwójną weryfikację - kościelną i wizową. Pierwszy krok to wizyta u biskupa lub lokalnego koordynatora ŚDM i uzyskanie jego podpisu pod specjalnym zaświadczeniem potwierdzającym, że celem wizyty są Światowe Dni Młodzieży, co stanowi podstawę do zwolnienia z opłaty wizowej.

Drugi krok, to rejestracja w systemie e-konsulat i wizyta w odpowiedniej placówce. W urzędzie konsularnym pielgrzym składa wypełniony wcześniej kwestionariusz wizowy ze zdjęciem oraz list polecający. Pobierane są odciski palców wnioskującego. Wnioski wizowe składać należy najwcześniej na 3 miesiące przed planowanym przyjazdem do Polski.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie, w dniach 26-31 lipca; od 27 do 31 w Polsce będzie przebywał papież Franciszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA