REKLAMA

MSZ, Jan Dziedziczak: sprawy Polonii są priorytetem dla obecnego rządu

  • Autor: PAP/MN
  • 06 września 2016 20:14
MSZ, Jan Dziedziczak: sprawy Polonii są priorytetem dla obecnego rządu Chcemy wprowadzić zasadę, że Polonia ma być partnerem dla Polski - podkreślał wiceszef MSZ Jan Dziedziczak (fot. Facebook)

Sprawy naszych rodaków mieszkających poza granicami Polski są kwestią priorytetową dla obecnego rządu – powiedział we wtorek w Krynicy wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

Dziedziczak wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. "Polityka państwa polskiego wobec Polonii i Polaków za granicą", który odbył się w ramach Forum Polonijnego, które towarzyszy Forum Ekonomicznemu w Krynicy.

"Bywało w przeszłości tak, że Polonia była petentem, kłopotem. My chcemy wprowadzić zasadę i stanowczo ją realizować, że Polonia ma być partnerem dla Polski" - podkreślał wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

Zwracał przy tym uwagę, że współpraca pomiędzy polskimi służbami konsularnymi a Polonią "układa się coraz lepiej". "Zależy nam na tym, by Rady Polonijne powstawały przy każdym konsulacie, w każdym kraju, tak by była atmosfera partnerstwa. Zależy nam na tym, żeby środowisko polonijne było w każdym kraju na obczyźnie reprezentowane i było partnerem dla konsulatu" - mówił.

"Sprawy naszych rodaków mieszkających poza granicami Polski stały się kwestią priorytetową, niezwykle istotną dla naszego rządu" - zaznaczył Dziedziczak.

Polonia to wielki skarb

Biorący udział w panelu dyskusyjnym marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że Polonia "to nasz wielki skarb". "To 20 mln rozsianych po całym świecie, po wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach Polaków" - mówił.

Karczewski zwrócił też uwagę, że we wtorek w Krynicy odbyło się pierwsze spotkanie Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu ds. Polonii. Podczas spotkania - relacjonował - rozmawiano o wielu problemach tej grupy. Jak mówił, wszyscy byli zdania, że Polonia to wielki potencjał, ale nie do końca wykorzystany. Podkreślał też, że prezydent Andrzej Duda podczas swoich zagranicznych wizyt zawsze spotyka się z Polonią i na te spotkania przyjeżdża bardzo wiele osób.

Jak mówił szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski, obserwując spotkania prezydenta Dudy z Polonią można dojść do wniosku, iż "udało się osiągnąć pewien efekt". "Udało się pokazać gospodarzom tych państw, w których Polacy mieszkają, że Polaków jest dużo, że są aktywni, że mogą być mobilni oraz że z ich zdaniem trzeba się liczyć" - ocenił Kwiatkowski.

"Chodzi o to, abyśmy wzajemnie budowali siłę Polski. Żebyśmy z tej Polski byli dumni, ale też byśmy mogli wzajemnie na siebie liczyć" - mówił.

Forum Polonijne w Krynicy potrwa do czwartku, a tematami rozmów mają być także m.in. problemy emigracji zarobkowej, poprawa wizerunku Polski. Udział w nim biorą m.in. szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski, wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz zagraniczni naukowcy polskiego pochodzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA