REKLAMA

MSZ: Joanna Wronecka spotkała się z delegacją Republiki Gujany

  • Autor: PAP/MN
  • 04 marca 2017 09:17
MSZ:  Joanna Wronecka spotkała się z delegacją Republiki Gujany Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Gujaną od 1972 r. (fot. MSZ/Twitter)

• Wiceszefowa MSZ Joanna Wronecka spotkała się z wiceminister budownictwa i urbanizacji kooperacyjnej Republiki Gujany, Valerie Adams-Patterson.

• Perspektywy rozwoju polsko-gujańskiej współpracy dwustronnej, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej, były tematem rozmowy. 

• W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele polskiego i gujańskiego biznesu.

Podczas spotkania wiceszefowa polskiej dyplomacji zapewniła delegację Republiki Gujany o rosnącym zainteresowaniu Polski i polskich przedsiębiorców rozwojem relacji z państwami Ameryki Południowej i Karaibów.

- Mamy szansę na zbudowanie dobrych relacji - stwierdziła wiceminister Wronecka. Przypomniała również, że to pierwsze w Polsce spotkanie między przedstawicielami rządów obu państw od lat 80.

Wiceszefowa MSZ podkreśliła również znaczenie relacji politycznych, wyrażając nadzieję na poparcie Gujany dla polskiej kandydatury w nadchodzących wyborach na niestałych członków RB ONZ na lata 2018-2019.

Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Gujaną od 1972 r. Obecnie kontakty gospodarcze między państwami są niewielkie, zaś obroty handlowe nie odzwierciedlają potencjału obu krajów.

W 2016 r., według wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju, polski eksport do tego Gujany osiągnął wartość 2,57 mln dolarów, zaś import - 1,92 mln. Elementem sprzyjającym rozwojowi wzajemnych kontaktów jest otwarcia w 2016 r. w Georgetown polskiego konsulatu kierowanego przez konsula honorowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA