REKLAMA

MSZ ma projekt odpowiedzi dla Komisji Weneckiej

  • Autor: PAP/GP
  • 03 marca 2016 12:50
MSZ ma projekt odpowiedzi dla Komisji Weneckiej Szef polskiej dyplomacji, Witold Waszczykowski (fot.:twitter.com/MSZ_RP)

Rząd ma gotową odpowiedź na projekt opinii Komisji Weneckiej - poinformował w czwartek (3 marca) wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski. Dodał, że decyzja, kiedy odpowiedź będzie przesłana do Komisji i w jakim kształcie, zależy od rozwoju wydarzeń.

Dziennikarze pytali wiceszefa MSZ, kiedy ministerstwo zwróci się przełożenie terminu wydania opinii przez Komisję Wenecką ws. zmian dot. Trybunału Konstytucyjnego do samej Komisji Weneckiej.

Przełożenie terminu wydania opinii Stępkowski zaproponował w środę sekretarzowi generalnemu Rady Europy Thorbjoernowi Jaglandowi. Dodał, że MSZ zwróci się o to również do samej Komisji Weneckiej.

- Będziemy wskazywać, że przesunięcie prac będzie służyło wyciszeniu emocji, tak jak nasz wniosek miał temu służyć. W wyniku niefortunnego przecieku te emocje uległy eskalacji. Wskazane byłoby przesunięcie przyjmowania ostatecznego tekstu opinii, żeby osiągnąć cel, które stawiały sobie strony procedury: rząd polski, Komisja Wenecka i Rada Europy - powiedział w czwartek Stępkowski.

Witold Waszczykowski w czasie wizyty dyplomatycznej, źródło: twitter.com/MSZ_RP

- Co do konkretnych dat - będzie to decyzja ministra - dodał.

Wiceminister MSZ był też pytany, kiedy Polska odpowie na zarzuty zawarte w projekcie opinii Komisji Weneckiej, który opisały media.

- My tę odpowiedź mamy gotową. Natomiast kiedy ją prześlemy do Komisji Weneckiej, w jakim ostatecznie kształcie, to są decyzje, które będą zależały od rozwoju wydarzeń - podkreślił.

Dziennikarze pytali też, czy Polska będzie chciała wyjaśnić, jak doszło do przecieku.

- To jest problem Komisji Weneckiej i Rady Europy. Nie może dochodzić do sytuacji, że procedura, która zakłada zaufanie i poufność, nagle staje się przedmiotem burzliwej debaty publicznej. To kładzie się cieniem na standardy Rady Europy. Nas nie interesuje kto, co i jak. Nas interesuje, że ten incydent wywołał ogromne zamieszanie polityczne i nie sprzyja osiągnięciu celów, które wyznaczyła sobie Rada Europy, Komisja Wenecka i polski rząd - powiedział wiceminister SZ.

- W tej chwili nie ma warunków, żeby przeprocedować kwestie opinii w sposób właściwy, jaki chciałaby Komisja Wenecka i strona polska. Niewątpliwie autorzy przecieku mieli cele polityczne, bo wywołało to polityczną akcję - dodał.

Stępkowski w środę rozmawiał z sekretarzem generalnym Rady Europy nt. upublicznienia projektu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian dot. TK. Przedstawił też stanowisko Polski na posiedzeniu Komitetu Ministrów RE.

- Przeciek projektu opinii niewątpliwie w poważny sposób podważył zaufanie, jakim obdarzaliśmy Radę Europy i Komisję Wenecką w tej sprawie. Zaproponowałem sekretarzowi generalnemu, żeby podjął kroki mające na celu odbudowę tego zaufania. Jednym z nich, uważamy, jest zdecydowanie na odłożenie procedowania tej opinii tak, żeby uniknąć atmosfery wzmożonej walki politycznej - mówił w środę PAP wiceminister spraw zagranicznych.

- Stąd bezpośrednio zwróciłem się do sekretarza generalnego. Natomiast sekretarz generalny wskazywał, że Komisja Wenecka jest niezależnym organem, wobec tego nie jest władny nic jej nakazać. Zwrócimy się z podobnym wnioskiem bezpośrednio do Komisji Weneckiej - poinformował Stępkowski.

Przeczytaj: Czy minister Waszczykowski może spodziewać się dymisji?

Zapytany kiedy, według MSZ, Komisja powinna wydać opinię, odpowiedział:

- W grę wchodzi jej kolejne posiedzenie po tym zaplanowanym. - Opinia w sprawie Polski miała być przyjęta na posiedzeniu 11-12 marca w Wenecji; kolejne posiedzenie planowane jest w dniach 10-11 czerwca.

Szef MSZ Witold Waszczykowski w piśmie z 29 lutego do sekretarza Rady Europy zwrócił uwagę - jak napisał - na niefortunne zdarzenie, które miało miejsce w ramach współpracy pomiędzy rządem RP a Komisją Wenecką Rady Europy. Przypomniał, że 23 grudnia ub.r. wystąpił z wnioskiem do Komisji Weneckiej o opinię ws. nowelizacji ustawy z 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA