REKLAMA

MSZ: Marek Ziółkowski mówił w Moskwie o relacjach polsko-rosyjskich

  • Autor: PAP/MN
  • 12 lipca 2016 19:02
MSZ: Marek Ziółkowski mówił w Moskwie o relacjach polsko-rosyjskich Marek Ziółkowski (fot. Sławomir Kaczorek/Senat Rzeczypospolitej Polskiej/CC BY-SA 3.0 pl)

• Perspektywom rozwoju relacji polsko-rosyjskich poświęcone było wtorkowe (12 lipca) spotkanie wiceszefa MSZ ds. polityki wschodniej i bezpieczeństwa Marka Ziółkowskiego z pierwszym zastępcą ministra spraw zagranicznych Rosji Władimirem Titowem.
• Ziółkowski wyjaśnił swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi m.in. przyczyny czasowego zawieszenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.

Jak poinformował w komunikacie polski resort spraw zagranicznych, poruszono m.in. tematy rozwoju wymiany handlowej między Polską a Rosją oraz małego ruchu granicznego pomiędzy oboma krajami.

Polski wiceminister poinformował również na spotkaniu o gotowości strony polskiej, aby wznowić prace "społecznych platform dialogu" polsko-rosyjskiego. Jak zaznaczono w komunikacie, w czasie spotkania "szczególną uwagę zwrócono na perspektywy związane ze współpracą kulturalną, gospodarczą i regionalną".

W czasie rozmów Ziółkowski wyjaśnił swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi m.in. przyczyny czasowego zawieszenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, które - jak powiedział - wynikało z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa państwa w związku z organizacją w Polsce szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Przekazał również Titowowi, że decyzja została podjęta na podstawie dwustronnej umowy o zasadach małego ruchu granicznego.

MSZ podał, że po stronie rosyjskiej, oprócz Titowa, w rozmowach wzięli udział również m.in.: specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. międzynarodowego dialogu kulturalnego Michaił Szwydkoj, szef Federalnej Agencji ds. Archiwów, przewodniczący Rady Fundacji "Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia" Andriej Artizow, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew oraz jego poprzednik na tym stanowisku, a obecnie szef rosyjskiej części Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego Leonid Draczewski.

Jak czytamy w komunikacie, wiceminister Ziółkowski zaprosił wiceministra Titowa do złożenia wizyty w Warszawie w drugiej połowie 2016 roku. Poprzednie polsko-rosyjskie konsultacje na szczeblu wiceszefów MSZ odbyły się w drugiej połowie stycznia w Moskwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA