REKLAMA

MSZ: Od niedzieli wizyta ministra Białorusi w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 07 października 2016 18:32
MSZ: Od niedzieli wizyta ministra Białorusi w Polsce Wizyta odbędzie się na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskieg (fot. facebook/Witold Waszczykowski)

• Na niedzielę i poniedziałek (9 i 10 października) zaplanowana jest wizyta w Polsce ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja - poinformował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.
• Wizyta odbędzie się na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

"Wizyta szefa białoruskiej dyplomacji wpisuje się w kontynuację procesu normalizacji relacji politycznych pomiędzy Polską a Białorusią. Następuje ona również w momencie intensyfikacji dialogu sektorowego pomiędzy oboma państwami" - powiedział Sobczak.

Jak poinformował, podczas wizyty poruszone zostaną kwestie dotyczące bieżących stosunków dwustronnych oraz problemy polityki międzynarodowej, w tym sytuacji w regionie.

Minister Makiej ma także zaplanowane spotkanie w Kancelarii Prezydenta RP. Oficjalne punkty wizyty zaplanowane są na poniedziałek m.in. wspólna konferencja ministrów SZ Polski i Białorusi.

O wizycie poinformował także rzecznik białoruskiego MSZ Dźmitry Mironczyk. "10 października odbędzie się robocza wizyta ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja w Polsce na zaproszenie polskiego kolegi Witolda Waszczykowskiego" - powiedział.

W czasie wizyty Makiej ma zaplanowane spotkanie z ministrem Waszczykowskim i innymi przedstawicielami polskich władz. Omówione zostaną kwestię związane ze współpracą dwustronną - powiedział rzecznik białoruskiego MSZ.

Mironczyk podkreślił, że w 2016 r. doszło do "istotnej aktywizacji dialogu białorusko-polskiego, o czym świadczy w szczególności seria wizyt na Białorusi polskich ministrów spraw zagranicznych, rolnictwa, środowiska, transportu, gospodarki morskiej, wznowienie dialogu między parlamentami, intensywne prace komisji międzyrządowych i grup roboczych".

Witold Waszczykowski złożył wizytę na Białorusi w marcu.

Mironczyk zauważył, że rośnie również dynamika kontaktów handlowo-gospodarczych między dwoma krajami. "Od stycznia do sierpnia 2016 r. obroty handlowe wyniosły 1,381 mld 381 mln dolarów, a tempo wzrostu 110,6 proc. Białoruski eksport wyniósł w tym czasie 584,5 mln dolarów i wzrósł o 14 proc." - powiedział przedstawiciel białoruskiego MSZ.

Polska jest trzecim, po Rosji i Ukrainie, największym partnerem handlowym Białorusi.

10 października przypada 25-lecie podpisania deklaracji o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między Republiką Białorusi i Polską.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA