REKLAMA

MSZ: Polska wspiera europejskie aspiracje Albanii

  • Autor: GP
  • 10 czerwca 2016 13:37
MSZ: Polska wspiera europejskie aspiracje Albanii Wizyta ministra Waszczykowskiego odbyła się na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Albanii Ditmira Bushati. (fot.:msz.gov.p)

• Witold Waszczykowski odwiedził Tiranię.  W stolicy Albanii szef Polskiego MSZ spotkał się ze swoim odpowiednikiem w rządzie Albanii oraz z premierem i prezydentem tego kraju.
• Rozmowy polityków dotyczyły m.in. stosunków dwustronnych, w tym kwestii gospodarczych.

- (Albania - red.) jako członek NATO i jako kraj aspirujący do członkostwa w Unii Europejskiej, powinna nadal utrzymywać swoje zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa regionalnego, współpracy i zaufania między krajami i narodami Bałkanów Zachodnich – powiedział minister Witold Waszczykowski w trakcie wizyty w Tiranie. Polski polityk odwiedził bałkański kraj w środę (8 czerwca).

Wizyta ministra Waszczykowskiego odbyła się na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Albanii Ditmira Bushati. Rozmowy szefa polskiej dyplomacji dotyczyły m.in. stosunków dwustronnych, w tym kwestii gospodarczych. Poruszono także temat bezpieczeństwa i zbliżającego się Szczytu NATO w Warszawie oraz omówiono kwestię europejskiej perspektywy Albanii.

Czytaj: Rośnie zniecierpliwienie unijnych urzędników na Polski rząd

Dyskusja ministrów poświęcona była również kryzysowi migracyjnemu i współpracy Grupy Wyszehradzkiej z Bałkanami Zachodnimi podczas zbliżającej się prezydencji Polski w V4.

Szef polskiej dyplomacji poparł europejskie aspiracje Albanii. Jednocześnie wskazał na konieczność przeprowadzenia wszystkich niezbędnych reform, w tym przede wszystkim reformy systemu sprawiedliwości. Zwrócił także uwagę na wiarygodność Albanii jako partnera w NATO oraz jej konstruktywne zaangażowanie we współpracę regionalną.

- Pozwala to na kontynuację procesu pojednania na Bałkanach Zachodnich – podkreślił minister Witold Waszczykowski.

Podczas wizyty w Tiranie minister Witold Waszczykowski spotkał się także z prezydentem Albanii Bujarem Nishani i premierem Edi Ramą. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA