REKLAMA

MSZ potępia wystrzelenia rakiety balistycznej przez Koreę Północną

  • Autor: PAP/GP
  • 08 lutego 2016 10:03
MSZ potępia wystrzelenia rakiety balistycznej przez Koreę Północną MSZ wezwało Pjongjang do powstrzymania się od aktów mogących prowokować dalsze napięcia. (fot.:flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Polskie MSZ w wydanym w poniedziałek (8 lutego) oświadczeniu potępiło wystrzelenie rakiety dalekiego zasięgu przez Koreę Północną.
• Podkreślono, że Pjongjang pogwałcił w ten sposób zobowiązania międzynarodowe oraz postanowienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o wystrzeleniu 7 lutego br. przez KRLD rakiety balistycznej - głosi komunikat MSZ. Jak zaznaczono, Polska potępia działania, które stanowią ponowne pogwałcenie przez Pjongjang jego zobowiązań międzynarodowych oraz postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Działania te - zdaniem ministerstwa - eskalują napięcie na Półwyspie Koreańskim i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego oraz międzynarodowego systemu nieproliferacji i kontroli zbrojeń.

MSZ wezwało Pjongjang do powstrzymania się od aktów mogących prowokować dalsze napięcia oraz niezwłocznego podjęcia konstruktywnych rozmów w tej sprawie.

Przeczytaj: MSZ o wizycie Komisji Weneckiej w Polsce

Jednocześnie podkreślono, że Polska pozostaje zaangażowana w stabilizację sytuacji na Półwyspie Koreański w ramach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.

W nocy z soboty na niedzielę (6 na 7 lutego) Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji RB ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej, pod groźbą sankcji. Na prowokację Pjongjangu natychmiast zareagowała społeczność międzynarodowa, między innymi USA, Japonia, Chiny i Korea Południowa.

Parę godzin później w swoim oświadczeniu północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił o udanym wystrzeleniu rakiety, w wyniku którego Pjongjang umieścił na orbicie satelitę.

W niedzielę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun potępili działania Korei Północnej i wezwali jej władze do zaprzestania prowokacyjnych działań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA