REKLAMA

MSZ potępiło Koreę Północną: "Zaprzestańcie prowokacyjnych działań"

  • Autor: GP
  • 07 marca 2017 09:59
MSZ potępiło Koreę Północną: "Zaprzestańcie prowokacyjnych działań" Korea Północna jest postrzegana jako kraj skrajnie totalitarny. Próbami balistycznymi terroryzuje sąsiednie kraje - zwłaszcza Koreę Południową i Japonię. (fot.:pixabay.com)

• Kolejna, poniedziałkowa próba balistyczna Korei Północnej doczekała się riposty polskiego MSZ.
• W dokumencie potępiono kolejne próby rakiet balistycznych i wyrażono gotowość do wspierania procesu pokojowego na półwyspie.
• Polska od lat 50. XX wieku udziela się na rzecz pokoju w Azji Wschodniej.

Po kolejnych napięciach na półwyspie koreańskim głos zabrało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ). Resort Witolda Waszczykowskiego wystosował komunikat w poniedziałek (6 marca). W jego treści wyrażono wyraźny niepokój sytuacją, która się zaogniła.

Sytuacja międzynarodowa Korei Północnej się pogorszyła po incydentach na linii Pjongjang - Kuala Lumpur. W Malezji bowiem doszło do zabójstwa Kim Dzong Nama - członka najbliższej rodziny dyktatora komunistycznego kraju. Stolice nawzajem oskarżyły się o utrudnianie śledztwa a komunistyczna Korea nawet zdecydowała się zakazać wjazdu obywatelom Malezji.

Jak często bywa w podobnych sytuacjach z Koreą, po tych incydentach kraj pokazuje militarną siłę. Zanotowano kolejne balistyczne próby w granicach Korei Północnej.

Polski MSZ odpowiedział stanowczo:

- Potępiamy kolejne próby rakiet balistycznych przeprowadzone przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (KRLD) w dniach 12 lutego i 6 marca 2017 roku. Wzywamy władze KRLD do zaprzestania prowokacyjnych działań, stanowiących pogwałcenie przez Pjongjang jego zobowiązań międzynarodowych oraz postanowień licznych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym rezolucji 2321 z 30 listopada 2016 roku - można przeczytać w komunikacie z poniedziałku. - Działania te prowadzą do eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim oraz stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i międzynarodowego systemu nieproliferacji i kontroli zbrojeń.

MSZ podkreśla, że od 1953 roku Polska pozostaje zaangażowana w stabilizację sytuacji na Półwyspie Koreańskim poprzez udział w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych. Wyrażono też gotowość do udziału w każdej sposobności mającej odbudować zaufanie i ład w regionie Azji Wschodniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • stuk-puk w łepetynę 2017-03-07 10:37:50
    Kim Dzong Un na pewno drży ze strachu. Kiedy noty wystosują jeszcze Lesotho i Burkina Faso, zrezygnuje jak nic z programu jądrowego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA