REKLAMA

MSZ reaguje na oskarżenia noblistki, która mówi o Polakach mordujących Żydów

  • Autor: GP
  • 04 lipca 2016 13:58
MSZ reaguje na oskarżenia noblistki, która mówi o Polakach mordujących Żydów Swietłana Aleksijewicz oskarżyła Polaków o mordowanie Żydów. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

• Noblistka Swietłana Aleksijewicz oskarżyła w USA Polaków o mordowanie Żydów w okresie II wojny światowej.
• Jej słowa spotkały się ze stanowczą odpowiedzią polskiego MSZ.

Swietłana Aleksijewicz, białoruska noblistka wypowiedziała się o sytuacji Żydów w czasie II wojny światowej. Swoją wypowiedzią popadła w konflikt z polskimi władzami, które zaczęły prostować jej fałszywą opinię wygłoszoną w USA.

- Wiecie, co robiła Polska z Żydami? - pytała zebranych na spotkaniu z czytelnikami Aleksijewicz w Nowym Jorku. - Jeden z moich znajomych polskich dziennikarzy napisał, co Polacy robili z Żydami. Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów. Księża wprost na kazaniach mówili - zabij Żyda.

Jej wypowiedź, padła w weekend (2-3 lipca br.). Skandaliczne słowa doczekała się odpowiedzi ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Czytaj: Tragedia Kielecka oczami wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego

- Tego rodzaju stwierdzenia nie mają pokrycia w faktach i są wybitnie niesprawiedliwe oraz krzywdzące dla narodu polskiego. Chciałbym przypomnieć, że podczas II wojny światowej karą wymierzaną przez okupacyjne władze niemieckie dla tysięcy Polaków, w tym wielu polskich bohaterskich duchownych ratujących Żydów, była kara śmierci - piszą urzędnicy resortu dyplomacji.

Nie jest to jedyny taki protest, bo inicjatywy społeczne w Polsce też przygotowują korespondencję mającą przekonać Białorusinkę, że myli się w swojej ocenie przeszłości.

Swietłana Aleksijewicz jest pisarką i dziennikarką piszącą po rosyjsku. W 2015 roku została uhonorowana nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Pisze między innymi o II wojnie światowej.

Jest uznawana za przeciwniczkę reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA