REKLAMA

MSZ reaguje w sprawie satyry z Kaczyńskim. Internauci pokazują nagą Merkel, seks Berlusconiego

 • Autor: bad
 • 09 lutego 2016 15:16
MSZ reaguje w sprawie satyry z Kaczyńskim. Internauci pokazują nagą Merkel, seks Berlusconiego Szef MSZ nie chce naruszać wartości artystycznej ani wolności słowa. Fot. Adrian Grycuk (Creative Common)

Witold Waszczykowski będzie się domagał od niemieckiego MSZ wyjaśnień w sprawie satyry z Kaczyńskim w roli głównej, pokazanej na karnawale w Düsseldorfie. Internauci przypominają, że tego typu instalacje nie są w tym miejscu niczym wyjątkowym.

Zaczęło się w Düsseldorfie, którego ulicami, tradycyjnie w ostatni poniedziałek karnawału, przechodzi kolorowa parada. Największą atrakcją są wielkie figury polityków, przedstawiające ich w pozach będących aluzją do aktualnych wydarzeń politycznych.

Ta instalacja lekceważy Polaków i polskich polityków

Poruszenie w naszym kraju wywołała pokazana w poniedziałek, 8 lutego, jedna z instalacji przedstawiająca Jarosława Kaczyńskiego, który - jak dyktator - trzyma pod butem kobietę mającą symbolizować Polskę.

Satyra na nasz kraj spotkała się z ostrą reakcją MSZ. Szef resortu Witold Waszczykowski chce zwrócić się do niemieckiego rządu z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie.

– W sposób dyplomatyczny będziemy zwracać uwagę i pytać naszych partnerów w Niemczech, czemu służą takie wybryki – powiedział minister na antenie radiowej Trójki.

Jak wyjaśnił, będzie to forma „wyważona” i „delikatna”, żeby nie naruszać wartości artystycznej ani wolności słowa. – Chcemy zwrócić uwagę, że są to objawy lekceważenia Polaków i polskich polityków – dodał Waszczykowski. 

W odpowiedzi jeden z zagranicznych korespondentów Gazety Wyborczej przypomina figury, które można było zobaczyć na paradzie w Düsseldorfie w poprzednich latach. Jego zdaniem wówczas nikt nie domagał się wyjaśnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • stettin89 2017-07-05 23:53:23
  Do Alicja: Niech mają dystans tylko do siebie i pilnują swojej (...) po tamtej stronie Odry. Niemcy mają też dobre mydło z żydów nivea
 • Alicja 2017-02-28 18:38:25
  Bo Niemcy mają dystans do siebie a nasi nie!!! i w tym problem
 • EuPi 2016-02-10 08:46:35
  Bo nasz rzad i parlament to wielka SATYRA! Takiej kumulacji idiotów nawet w PRLu nie pamietamREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA