REKLAMA

MSZ: Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii w Warszawie

  • Autor: PAP/MN
  • 04 września 2016 08:58
MSZ: Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii w Warszawie Ministrowie wysoko ocenili dotychczasowy stan stosunków dwustronnych między Polską a Wielką Brytanią (fot. MSZ)

• Minister Witold Waszczykowski spotkał się 3 września z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem w Warszawie.
• Rozmawialiśmy o współpracy bilateralnej, gdzie jednym z głównych tematów była obecna i przyszła sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii - mówi szef MSZ.

Podczas spotkania w Belwederze ministrowie rozmawiali m.in. o konsekwencjach referendum w Wielkiej Brytanii, kwestiach bezpieczeństwa, w tym współpracy w ramach NATO oraz implementacji ustaleń szczytu Sojuszu w Warszawie, sytuacji na Wschodzie w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i wsparciu procesu reform na Ukrainie. Poruszono także temat walki z zagrożeniem, jakie stwarzają terroryzm i ekstremizm. Ważnym elementem dzisiejszych rozmów był rozwój stosunków dwustronnych.

Minister Waszczykowski zwrócił uwagę na łączące oba kraje przyjazne i bliskie relacje, które mają oparcie w przeszłości historycznej, wspólnie wyznawanych wartościach oraz podobieństwach w postrzeganiu aktualnych wyzwań w polityce międzynarodowej. Wielka Brytania pozostaje dla Polski bardzo ważnym partnerem w wielu dziedzinach, w tym w dziedzinie gospodarki oraz bezpieczeństwa. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że pragniemy rozszerzać współpracę dwustronną, zwłaszcza w zakresie inwestycji, innowacyjności, badaniach i rozwoju oraz kontaktów społeczeństw obywatelskich.

Odnosząc się do obecnej sytuacji Polaków na Wyspach, minister Waszczykowski wyraził także zaniepokojenie incydentami o charakterze ksenofobicznym, których ofiarami w ostatnim czasie padło wielu Polaków. Apelował do władz brytyjskich o szybkie wyjaśnienie niedawnej tragedii w Harlow. Zwrócił także uwagę, że należy podjąć wspólne działania na rzecz podkreślenia roli i wkładu polskiej społeczności w rozwój Wielkiej Brytanii.

- Ważnym elementem naszej współpracy jest olbrzymia grupa Polaków, którzy żyją na Wyspach Brytyjskich. Chcielibyśmy rozmawiać, zresztą rozmawiamy już od jakiegoś czasu o ich statusie - zauważył minister. Jak podkreślił minister Waszczykowski, Polska liczy, że prawa nabyte Polaków będą utrzymane, pomimo decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Ministrowie wysoko ocenili dotychczasowy stan stosunków dwustronnych na wszystkich płaszczyznach, których przejawem jest duża częstotliwość kontaktów na najwyższym szczeblu. Zapowiedzieli ich dalszą intensyfikację, w tym w ramach nowego mechanizmu konsultacji międzyrządowych. Szef polskiej dyplomacji stwierdził:

- W takich konsultacjach międzyrządowych chcielibyśmy omawiać dużą agendę spraw międzynarodowych. Łączy nas wiele wspólnych poglądów na sytuację międzynarodową, sytuację bezpieczeństwa, na politykę wschodnią instytucji, do których należymy: NATO i UE, na problematykę transatlantycką. Oba nasze państwa chciałyby utrzymać silne strategiczne więzi transatlantyckie.

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson przebywał z wizytą roboczą w Warszawie na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Była to jego pierwsza wizyta w naszym kraju od objęcia w lipcu 2016 r. stanowiska ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA