REKLAMA

MSZ: VI runda polsko-argentyńskich konsultacji politycznych

  • Autor: PAP/JS
  • 17 czerwca 2016 08:56
MSZ: VI runda polsko-argentyńskich konsultacji politycznych Podczas spotkania z delegacją argentyńską, której przewodniczył podsekretarz stanu Gustavo Rodolfo Zlauvinen, wiceminister Kacperczyk wspomniała o planach pogłębienia relacji gospodarczych obu państw (fot. msz)

- Polska i Argentyna, chociaż odległe geograficznie, podzielają wspólne wartości, a w obu krajach istnieje wyraźna wola i silny potencjał rozwoju współpracy - powiedziała wiceminister Katarzyna Kacperczyk podczas VI rundy polsko-argentyńskich konsultacji politycznych w Warszawie.

Podczas spotkania z delegacją argentyńską, której przewodniczył podsekretarz stanu Gustavo Rodolfo Zlauvinen, wiceminister Kacperczyk wspomniała o planach pogłębienia relacji gospodarczych obu państw. - Jedynym elementem, którego brakuje naszym przedsiębiorcom, jest brak wiedzy o możliwościach współpracy oferowanych przez drugą stronę - podkreśliła wiceszefowa MSZ, przypominając równocześnie, iż Argentyna jest drugim partnerem handlowym Polski w Ameryce Południowej. Nasze obroty handlowe sięgnęły w 2015 r. 744 mln USD.

Wiceminister Zlauvinen zapewnił o dużym zainteresowaniu podmiotów argentyńskich rozwojem współpracy z Polską, zwracając uwagę na dynamiczny wzrost gospodarczy i umacniającą się pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej. - Organizacja Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży świadczy o znaczeniu Polski w Europie - oświadczył argentyński podsekretarz stanu, jednocześnie podkreślając istotny wkład argentyńskiej Polonii, liczącej 300-500 tys. Osób, w rozwój jego kraju.

Czytaj też: Traktat o dobrym sąsiedztwie podsumował normalizację stosunków z Niemcami

Rozmówcy omówili szereg zagadnień dotyczących współpracy politycznej, ekonomicznej, naukowo-technicznej i kulturalnej oraz dokonali przeglądu bazy prawno-traktatowej stosunków dwustronnych. Dyskusja dotyczyła także współpracy w systemie Narodów Zjednoczonych, obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Europie i Ameryce Łacińskiej oraz wyzwań stojących przed państwami obu regionów.

Nowym obszarem dialogu dwustronnego między Polską i Argentyną jest współpraca w regionie Antarktyki. Wiceminister Kacperczyk przekazała zastępcy szefa argentyńskiej dyplomacji projekt Memorandum o porozumieniu dotyczący wspólnych działań w tej części świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA