REKLAMA

MSZ: Waszczykowski na szczycie UE-CELAC rozmawiał o Polsce w radzie ONZ

  • Autor: GP/PAP
  • 26 października 2016 10:02
MSZ: Waszczykowski na szczycie UE-CELAC rozmawiał o Polsce w radzie ONZ Polska stara się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szczyt w Santo Domingo (Dominikana) był szansą na kolejne zabiegi w tym temacie. (fot.:msz.gov.pl)

• Minister Witold Waszczykowski w Santo Domingo (Dominikana) rozmawiał o współpracy UE - Ameryka Łacińska.
• W Dominikanie trwa szczyt UE i Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
• Kluczowym - z perspektywy Polski - elementem szczytu są bilateralne spotkania ministra Waszczykowskiego z ministrami państw Ameryki Łacińskiej.
• Część tych spotkań była pierwszymi w historii rozmowami na szczeblu ministrów spraw zagranicznych Polski i tych krajów.
• Polska stara się o poparcie dla swojej kandydatury w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W Santo Domingo (Dominikana) trwa Szczyt Ministrów Spraw Zagranicznych UE i Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów (UE-CELAC). Polskę reprezentuje podczas szczytu Witold Waszczykowski. Tematem głównym wydarzenia jest współpraca polityczna regionów, ale i nękający Amerykę Łacińską problem przemytu narkotyków.

Podczas szczytu Waszczykowski zabiegał o promowanie kandydatury Polski do niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych w latach 2018-2019.

Kwestia ta była poruszona podczas bilateralnych rozmów ministra Witolda Waszczykowskiego z ministrami i wiceministrami spraw zagranicznych: Republiki Kuby, Antigua i Barbuda, Republiki Kolumbii, Wielonarodowego Państwa Boliwii, Federacji Saint Kitts i Nevis, Republiki Argentyńskiej, Republiki Kostaryki, Barbadosu oraz szefem delegacji Republiki Gwatemali. Minister Waszczykowski spotkał się ponadto z wiceministrem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Alanem Duncanem.

Witold Waszczykowski jest ministrem spraw zagranicznych RP od blisko roku. (źródło: MSZ/twitter.com)

Szef polskiej dyplomacji, podkreślił w późniejszych wypowiedziach dla mediów, zaangażowanie Polski  w utrzymywaniu pokoju na świecie oraz na rzecz polityki klimatycznej. Polska apelowała w 2015 roku na rzecz porozumienia klimatycznego podjętego w Paryżu.

Spotkania w Dominikanie były pierwszymi spotkaniami na szczeblu ministrów spraw zagranicznych miedzy Polską a częścią krajów Ameryki Łacińskiej.

UE jest największym zagranicznym inwestorem w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów, jest też drugim co do wielkości obrotów partnerem handlowym CELAC. Unia Europejska w 2014 r. wyeksportowała do krajów CELAC towary o wartości 110,6 mld euro, importując dobra za 98,6 mld euro. Stanowi to 6,5 proc. eksportu poza UE i 5,9 proc. importu spoza UE. Polska w zeszłym roku wyeksportowała do partnerów w CELAC towary za 1,786 mld euro. Z kolei import wyniósł 2,272 mld euro, co przekłada się na deficyt handlowy na poziomie 486 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA