REKLAMA

MSZ: Waszczykowski z wizytą w Dublinie. Spotkał się z Polonią

  • Autor: GP
  • 25 listopada 2016 09:22
MSZ: Waszczykowski z wizytą w Dublinie. Spotkał się z Polonią Irlandia ma wśród mieszkańców znaczną Polonię, z tymi Polakami spotkał się minister Waszczykowski. (fot.:twitter.com/msz_rp)

• Minister spraw zagranicznych odwiedził Irlandię.
• Głównymi tematami jego wizyty była sytuacja w Europie i stosunki Polonii na wyspie z tamtejszymi władzami.
• Mija 40 lat wspólnych, dyplomatycznych relacji na linii Dublin - Warszawa.

- Polscy obywatele, o których tak dobrze mówił minister Charles Flanagan, zasługują na kultywowanie polskiej kultury tu w Irlandii - powiedział minister Witold Waszczykowski na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Irlandii.

Szef polskiej dyplomacji przebywał z dwudniową wizytą w Dublinie. Rozmawiał ze swoim irlandzkim odpowiednikiem m.in. o kwestiach dwustronnej współpracy, również o tym jak gościnnie Irlandia przyjmuje polską społeczność.

Europa targana niepokojami

- Mówiliśmy też o sytuacji międzynarodowej, sytuacji w Europie po decyzji o Brexicie. Także o przyszłości Europy po tym, kiedy decyzje Brytyjczyków zostaną wprowadzone w życie. Mamy podobne spojrzenie na problemy, o których rozmawialiśmy - podkreślił minister Waszczykowski. - Cenimy relacje z Polską. Są one silne, szczególnie biorąc pod uwagę łączącą nas Unię Europejską. Stale rozwijają się także nasze stosunki gospodarcze. Nasze relacje są najlepsze od wielu lat - dodał szef irlandzkiej dyplomacji.

Czytaj: Ocena polityki Rosji szefa polskiej dyplomacji

Rozmowy w Dublinie dotyczyły także kwestii bezpieczeństwa.

- Irlandia jest w szczęśliwym położeniu, leży daleko od centrów konfliktów. Jednak żadne państwo nie jest w globalnym świecie wyłączone z problemów jego dotyczących. Przedstawiłem ministrowi jak wygląda sytuacja w Europie Wschodniej. Rozmawialiśmy także o decyzjach szczytu NATO w Warszawie - mówił szef polskiego MSZ.

Minister Waszczykowski podkreślił, że ważnym tematem rozmów, także z irlandzkim ministrem edukacji Richardem Brutonem, była możliwość wprowadzenia w irlandzkich szkołach nauki języka polskiego. Minister Waszczykowski podkreślał, że będzie ten temat poruszał w czasie swojej wizyty na wyspie.

Polacy stanowią najliczniejszą grupę imigrantów w Irlandii. Według szacunków w mieszka tam obecnie 150 tys. naszych rodaków.

Polonia na zielonej wyspie

Pierwszego dnia wizyty w Dublinie minister rozmawiał z przedstawicielami środowisk polonijnych. Szef MSZ podkreślił podczas spotkania, że "chcemy odbudować sieć placówek zagranicznych - ambasad i konsulatów". - Chcemy stworzyć konsulat w Belfaście. Po nowym roku chcemy otworzyć dla Wielkiej Brytanii i Irlandii call-center, które odpowie na wasze problemy. Przez 24 godziny doświadczeni urzędnicy i konsulowie będą mogli odpowiadać na państwa pytania, radzić państwu, a w przypadkach trudnych, skomplikowanych, będą przekierowywać i umawiać do odpowiedniego konsulatu już tutaj, aby sprawę załatwić - dodał minister.

Minister odwiedził także europejską siedzibę firmy Google, gdzie spotkał się z polskimi pracownikami biura. Natomiast w Parku St. Stephen's Green złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem hr. Constance Markiewicz, w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą Powstania Wielkanocnego, które dało Irlandii niepodległość.

Pierwsza wizyta ministra Witolda Waszczykowskiego odbyła się w ważnym dla relacji obu państw roku. - Dla mnie to ważna wizyta, bo świętujemy w tym roku 25 lat naszej ambasady w Dublinie i 40 lat stosunków dyplomatycznych z Irlandią - podkreślił minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA