REKLAMA

MSZ: Witold Waszczykowski na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych

  • Autor: PAP/MN
  • 18 lipca 2016 20:07
MSZ: Witold Waszczykowski na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych Minister Waszczykowski wziął udział w Radzie Spraw Zagranicznych (fot. MSZ)

• Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski wziął udział w Radzie Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli 18 lipca.
• Ministrowie rozmawiali o zwalczaniu terroryzmu, sytuacji w Turcji, Chinach, Strategii Globalnej UE oraz o Ameryce Łacińskiej i Karaibach.

Jak informuje MSZ, w punkcie dotyczącym walki z terroryzmem, wysoka przedstawiciel Federica Mogherini odniosła się do wydarzeń w Nicei (14 lipca). Rada uczciła minutą ciszy osoby, które zginęły w zamachu terrorystycznym. Minister Spraw Zagranicznych Francji ponowił apel o wsparcie walki z terroryzmem na podstawie art.42.7 TUE, wskazując obszary ewentualnego zaangażowania państw członkowskich. Ministrowie wyrazili gotowość dalszych wspólnych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Europy i zwalczania radykalizmu. Takie wyzwania nie mają charakteru narodowego, lecz europejski i reakcja powinna być europejska.

W czasie lunchu ministrowie omówili wydarzenia z ostatnich dni, które miały miejsce w Turcji, potępiając próbę zamachu stanu i wyrażając wsparcie dla instytucji tureckiego państwa. Rada UE przyjęła konkluzje w tym punkcie. W dyskusji na temat relacji z Chinami ministrowie omówili implementację nowej strategii unijnej wobec tego państwa oraz przyjęli wspólne konkluzje. W punkcie na temat Ameryki Łacińskiej i Karaibów, ministrowie rozmawiali o przygotowaniach do spotkania ministerialnego UE-CELAC (państw Ameryki Łacińskiej) w październiku. Zwrócili szczególną uwagę na sytuację w Kubie, Wenezueli (przyjęto konkluzje), Argentynie i Kolumbii.

Rada do Spraw Zagranicznych przyjęła także konkluzje dotyczące Południowego Sudanu, Somalii, Pakistanu, Afganistanu.

Czytaj też: Sejm upamiętni ofiary rzezi wołyńskiej

Ponadto dyskutowano o realizacji nowej Strategii Globalnej UE, zaprezentowanej w czerwcu przez Wysoką Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Odnotowano z satysfakcją podpisanie deklaracji o współpracy Unii Europejskiej i NATO. W tym kontekście wysoka przedstawiciel Federica Mogherini pogratulowała wyników Szczytu NATO i podziękowało Polsce za bardzo sprawną organizację Szczytu w Warszawie.

Przed posiedzeniem Rady FAC ministrowie spraw zagranicznych państw UE spotkali się z sekretarzem stanu USA, Johnem Kerrym. Dyskusja dotyczyła stosunków UE-USA oraz sytuacji w Syrii i Libii.

Na marginesie spotkania Rady do spraw Zagranicznych minister Waszczykowski rozmawiał z nowym ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Borisem Johnsonem, na temat bieżących kwestii międzynarodowych, współpracy polsko-brytyjskiej oraz wyników referendum ws. Brexitu.

W przeddzień posiedzenia Rady, w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE minister Witold Waszczykowski spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej (V4). Rozmowy ministrów dotyczyły najważniejszych wyzwań stojących przed UE oraz koordynacji wspólnych działań, m.in. w kontekście planowanego szczytu premierów V4 21 lipca w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA