REKLAMA

MSZ: Współpraca polsko-indyjska przynosi coraz lepsze efekty

  • Autor: PAP
  • 24 sierpnia 2016 19:21

- Bardzo się cieszę, że wysiłki wkładane w ostatnim czasie w intensyfikację współpracy polsko-indyjskiej skutkują wzrostem naszej wymiany handlowej. Biorąc pod uwagę ogromny potencjał dwustronnych relacji wierzę, że ta pozytywna tendencja ma szansę utrzymania się także w kolejnych latach - powiedziała wiceminister Katarzyna Kacperczyk, która 24 sierpnia spotkała się w Warszawie z wiceminister spraw zagranicznych Indii Sujatą Mehtą w ramach polsko-indyjskich konsultacji politycznych.

Głównymi tematami rozmów były plany realizacji wizyt na najwyższym szczeblu, współpraca gospodarcza oraz na forach międzynarodowych. Omówiono także kwestie regionalne, w tym m.in. kryzys migracyjny, Brexit, kryzys na Ukrainie oraz sytuację w regionie Azji Południowej. Wiceszefowa MSZ przedstawiła stronie indyjskiej rezultaty Szczytu NATO w Warszawie. Ważną częścią spotkania były rozmowy na tematy dwustronne.

- Polska i Indie negocjują obecnie dziewięć porozumień dwustronnych. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pomoże przyspieszyć ten proces - podkreśliła wiceminister Kacperczyk. Wśród negocjowanych przez oba kraje porozumień są m.in. umowy dot. współpracy w dziedzinie rolnictwa, o zabezpieczeniu społecznym i ochronie informacji niejawnych.

Wiceszefowa MSZ podkreśliła, że Polska przykłada dużą wagę do rozwoju relacji gospodarczych z Indiami. Zwróciła przy tym uwagę, że kluczową sprawą dla Polski jest uzyskanie jak najszerszego dostępu do rynku indyjskiego dla polskich produktów rolno-spożywczych. Podczas spotkania wiceminister Kacperczyk podziękowała za decyzję o zaakceptowaniu przez stronę indyjską świadectw weterynaryjnych m.in. na mleko i produkty mleczne oraz produkty rybne. W rozmowach wzięli również udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ostatnie konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych odbyły się w 2008 r. w Nowym Delhi. Polsko-indyjskie obroty handlowe wyniosły w 2015 r. 2,207 mld USD. Dane dotyczące wymiany handlowej za I poł. 2016 r. wskazują na tendencję wzrostową.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA