REKLAMA

Muzeum Historii Polski z projektem stałej siedziby

  • Autor: JS
  • 07 listopada 2016 20:53
 Muzeum Historii Polski z projektem stałej siedziby Całkowity koszt budowy placówki ma wynieść około 400 mln zł (fot. WXCA

• 77 mln złotych zostanie przeznaczone w 2017 r. na pierwszy etap budowy siedziby stałej Muzeum Historii Polski - poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
• Podczas konferencji prasowej przedstawiono projekt budynku, którego autorem jest pracownia architektoniczna WXCA.

W konferencji uczestniczyli również wiceminister kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz prezes WXCA Pracowni Architektonicznej Szczepan Wroński.

Wicepremier poinformował, że całkowity koszt budowy placówki ma wynieść około 400 mln zł. Wyraził też nadzieję, że "muzeum zostanie ukończone, a przynajmniej będzie w takiej fazie budowy, że pierwszą wystawę tymczasową będzie można przedstawić na 100-lecie niepodległości Polski".

Minister kultury zauważył, że MHP wraz z istniejącymi już wraz na tym terenie muzeami: Katyńskim oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej utworzą park muzealny. Dodał też, że ta inwestycja wpisuje się w program rozwoju sieci muzealnej w Polsce oraz w planowany przez rząd pięcioletni program "Niepodległa".

Wystawa stała, ekspozycje czasowe, sala kinowa, biblioteka

W nowym gmachu Muzeum Historii Polski o powierzchni ok. 40 tys. m2 znajdzie się ekspozycja stała, sala ekspozycji czasowych, audytorium, sala kinowa i sale konferencyjne, centrum edukacyjne, magazyny, biblioteka, pracownie konserwatorskie oraz przestrzenie dla funkcji usługowych, takich jak kawiarnia czy sklep muzealny. Projektantem budynku jest pracownia WXCA, która realizowała m.in. projekt Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry.

Wystawa stała Muzeum Historii Polski będzie jedną z największych przestrzeni wystawienniczych w Polsce, liczącą ok. 7 tys. m2. Ekspozycja jest realizowana przez zespół historyków Muzeum Historii Polski przy współpracy z historykami, historykami sztuki i ekspertami z najlepszych polskich uczelni i PAN. W realizację zaangażowany jest także zespół plastyczny: konsorcjum WWAA/ Platige Image, zwycięzca międzynarodowego konkursu przeprowadzonego przez MHP. Jedną z czołowych postaci tego zespołu jest wybitny scenograf Boris Kudlicka.

Wystawa będzie miała charakter narracyjny, będzie opowiadać ponad 1000 lat dziejów Polski przy pomocy oryginalnych zabytków oraz scenografii i multimediów tworzących przestrzeń doświadczenia przeszłości. Opowiedzenie rozległej i wielowątkowej historii wymaga eksponowania obiektów różnego typu, wśród nich znajdą się między innymi: łódź z X wieku wydobyta z Jeziora Lednickiego, gotyckie kolumny z byłego opactwa cystersów w Koprzywnicy, portrety trumienne, maszyna do pisania z Maison Lafitte, walizka więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen.

Muzeum Historii Polski powstało w 2006 roku i prowadzi aktywną działalność wystawienniczą, przedstawiając najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu. W ciągu swojej ponad 10-letniej historii MHP zorganizowało 30 wystaw, setki najrozmaitszych wydarzeń w kraju i za granicą oraz wydało 60 publikacji książkowych. Zgromadzono też kolekcję obiektów i pamiątek historycznych, dokumentów, zdjęć i przedmiotów ofiarowanych przez osoby prywatne i instytucje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA