REKLAMA

Muzeum na Majdanku zmieni nazwę

  • Autor: PAP/AT
  • 23 lutego 2018 06:33
Muzeum na Majdanku zmieni nazwę Teren obozu na Majdanku (fot.wikipedia.org/Alians PL)

Wiceminister kultury, Jarosław Sellin, zapowiedział , że Muzeum na Majdanku zyska określenie "niemiecki nazistowski obóz". Zmienią się również nazwy obozów w Sobiborze i Bełżcu, gdyż są filiami Muzeum na Majdanku.

Będziemy tę nazwę zmieniać - powiedział w piątkowej rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister kultury Jarosław Sellin odnosząc się do informacji, że Muzeum na Majdanku zyska określenie "niemiecki nazistowski obóz". Dodał, że wymaga to zmiany ustawowej.

Z inicjatywą rozszerzenia nazwy placówki na Majdanku wystąpił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

"Będziemy tę nazwę zmieniać" - powiedział wiceminister. Wskazał, że, "wymaga to zmiany ustawowej, ponieważ muzeum zostało powołane na mocy ustawy". Sellin zapowiedział, że zmienią się również nazwy obozów w Sobiborze i Bełżcu, gdyż są filiami Muzeum na Majdanku. "Nazwę muzeum Stutthof też zmienimy" - dodał

"Muzeum w Treblince niedługo będzie powołane jako osobne muzeum. Na razie jest filią należącą do marszałka województwa mazowieckiego, ale porozumiewamy się i to muzeum będzie również prowadzone przez ministerstwo kultury, i wtedy będzie nadana nazwa temu muzeum" - poinformował w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Jarosław Sellin.

Pomysł rozszerzenia nazwy o przymiotnik "niemiecki" popiera Instytut Pamięci Narodowej. "Jeżeli do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynie wniosek o opinię w tej sprawie, to nasza odpowiedź będzie jednoznaczna: chcemy, aby nazwa każdego obozu przypominała o jego założycielach - Niemcach. To w sposób wyraźny oddawałoby, kto budował obozy, kto był twórcą całej machiny zbrodniczego systemu" - podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Zmianę nazwy Muzeum na Majdanku skomentowała dla "ND" Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku: "Jeżeli nasz organizator uzna, że zmiany w nazwie muzeum są konieczne, to oczywiście w tym zakresie będziemy współpracować".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Bogdan Warturek 2018-02-23 19:17:18
    Brawo, Panie wiceministrze Jarosławie Sellin, bo naprawdę trzeba nam w końcu to jasno i stanowczo powiedzieć, że są to obozy hitlerowskich Niemiec, kultywujące nazizm pod najgorszą jego postacią, czyli ludobójstwem. Trzeba nam to utrwalić raz na zawsze, aby nazwa każdego obozu przypominała o jego założycielach - Państwa Hitlerowskich Niemiec. Tak aby w sposób wyraźny obnażałoby tych, co je budowali, kto był twórcą ich całej machiny zbrodniczego państwa Niemieckiego"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA