REKLAMA

MZ chce umożliwić dostęp do terapii w sytuacjach zagrożenia życia

  • Autor: PAP/AS
  • 26 marca 2016 14:26
MZ chce umożliwić dostęp do terapii w sytuacjach zagrożenia życia Resort zdrowia wielokrotnie zapowiadał wprowadzenie narzędzi, które umożliwią indywidualne traktowanie pacjentów w bardzo szczególnej sytuacji zdrowotnej (fot. pixabay.com CC0)

Umożliwienie dostępu do terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia - to jeden z celów projektu zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który trafił właśnie do konsultacji. Projekt przygotował resort zdrowia.

Resort zdrowia wielokrotnie zapowiadał wprowadzenie narzędzi, które umożliwią indywidualne traktowanie pacjentów w bardzo szczególnej sytuacji zdrowotnej.

"Ograniczony zakres świadczeń gwarantowanych powoduje, iż w praktyce klinicznej często powstają sytuacje, w których dla ratowania zdrowia i życia konieczne jest zastosowanie konkretnego leku lub innej technologii medycznej, które jednak nie znajdują się w wykazie świadczeń gwarantowanych" - podkreślają autorzy projektu.

Jak wskazano, chodzi o procedury umożliwiające finansowanie świadczeń o charakterze niestandardowym, takie jak farmakoterapia i chemioterapia. "Farmakoterapia niestandardowa była świadczeniem z użyciem leku o udowodnionej efektywności klinicznej, niezwiązanej z leczeniem nowotworów, realizowaną w trakcie hospitalizacji. Chemioterapia niestandardowa funkcjonowała jako program terapeutyczny. Wraz z kolejnymi zmianami w systemie, funkcjonowanie tych świadczeń było ograniczane" - podkreślono.

Aktualnie taki interwencyjny sposób leczenia jest możliwy wyłącznie w ograniczonym zakresie w przypadku leczenia szpitalnego, w ramach rozliczenia za indywidualną zgodą wojewódzkiego oddziału NFZ. "System ten jednak zawiera bardzo liczne ograniczenia, a w jego ramach całkowicie wyłączone jest finansowanie kosztu leków, w tym stosowanych w chemioterapii, czy świadczeń, które mogą być udzielane ambulatoryjnie" - wskazują autorzy projektu.

Projekt odnosi się także do taryfikacji świadczeń przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Jak wskazano, świadczeniodawcy nie zawsze przesyłają do Agencji dane kompletne, precyzyjne i szczegółowe. "Niewystarczająca jakość danych kosztowych przekazywanych przez świadczeniodawców do Agencji wpływa na możliwość rzetelnego określenia taryfy świadczeń" - podkreślają autorzy projektu.

"Posiadanie odpowiedniej jakości danych - zgodnych ze standardem rachunku kosztów - jest konieczne dla właściwego określenia taryfy świadczeń, a więc zapewnienia prawidłowego poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych pozwalającego na jak najbardziej efektywne zarządzanie środkami publicznym i będącymi w dyspozycji NFZ" - dodano.

Projekt ma także rozwiązać problem braku finansowania sprowadzanych z zagranicy leków niezbędnych dla ratowania zdrowia lub życia pacjenta niedostępnych w Polsce.

"Dotychczas obowiązujące przepisy dopuszczają wydanie decyzji o objęciu refundacją wyłącznie w przypadku leków, które nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium RP, co często skutkuje ograniczeniem dostępu do terapii finansowanej ze środków publicznych, w sytuacji gdy lek jest dopuszczony do obrotu na terytorium RP w procedurze centralnej, jednak jest niedostępny na polskim rynku" - zaznaczono.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • gen.Kościuszko 2016-03-27 10:09:08
    a wcześniej inny pan Radziwiłł, i to nie jeden, i nie raz, dla zysku sprzedawał Polskę. Ostatnio ukazała się seria prac prof. M. Zabierowskiego, że rozwój filogenetyczny zjawia się w postępowaniu jednostki, więc z góry - Panie Premierze 2006-2008 - trzeba wybaczyć Panu ministrowi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA