REKLAMA

MZ: Konieczne popularyzowanie idei transplantacji

  • Autor: PAP/JS
  • 07 października 2016 15:06
MZ: Konieczne popularyzowanie idei transplantacji Liczba przeszczepów narządów, tkanek i komórek od żywych dawców rośnie, ale wciąż konieczne jest krzewienie w społeczeństwie idei transplantacji (fot.mz.gov.pl)

Liczba przeszczepów narządów, tkanek i komórek od żywych dawców rośnie, ale wciąż konieczne jest krzewienie w społeczeństwie idei transplantacji – powiedziała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala, wręczając w gmachu resortu odznaczenia "Zasłużony Dawca Przeszczepu".

Wyróżnienie odebrało ponad 120 osób. Tytuł "Zasłużony Dawca Przeszczepu" przysługuje osobie, która oddała szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki przynajmniej dwukrotnie oraz dawcy narządu. Najmłodszym dawcą, któremu nadano w czwartek ten tytuł był 20-latek,a najstarszym - 71-letnia kobieta.

Wiceminister Głowala podkreślała, że osoby wyróżnione ofiarowały osobom zmagającym się z chorobą cząstkę siebie. "Nie ma większego daru niż dar życia" - mówiła.

"Wyrażam nadzieję, że dzięki państwa świadectwu metoda ratowania życia poprzez dawstwo będzie spotykać się z coraz szerszą akceptacją społeczeństwa i wpłynie na wzrost tak bardzo potrzebnego wsparcia moralnego, m.in. dla osób potrzebujących pomocy i środowisk zajmujących się tą formą leczenia, która stanowi często dla pacjentów jedyną szansę na uratowanie życia" - dodała.

Wiceminister podała, że w ubiegłym roku przeszczepiono od żywych dawców 60 nerek i 22 fragmenty wątroby, a w 411 przypadkach doszło do przeszczepienia komórek krwiotwórczych.

Czytaj też: Resort zdrowia ograniczy dostępność leków odurzających

Wskazała, że od 1966 r., kiedy w Polsce po raz pierwszy wykonano w Polsce udane przeszczepienie nerki, wykonano w sumie 716 przeszczepień nerek od żywego dawcy oraz 288 przeszczepień fragmentów wątroby od żywego dawcy.

Mimo coraz większej liczby zabiegów i rozwoju medycyny transplantacyjnej w Polsce Krajowa lista oczekujących na przeszczepienie nadal jest długa - pod koniec września br. na przeszczep czekało 1707 osób. Wśród oczekujących najwięcej osób potrzebowało nerki - 1035; serca - 385, wątroby - 177 i płuca - 54.

Odznaczenia "zasłużony dawca przeszczepu" są przyznawane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, zaplanowanego na lata 2011-2020. Jego celem jest m.in. wzrost liczby przeszczepień narządów od zmarłych dawców o co najmniej 100 proc. i zwiększenie liczby przeszczepień nerki od żywego dawcy o co najmniej 500 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA