REKLAMA

Na nowy rząd jeszcze poczekamy. "Zmiana w kalendarzu"

  • Autor: PAP
  • 05 listopada 2015 14:35
Na nowy rząd jeszcze poczekamy. "Zmiana w kalendarzu" Skład nowego rządu poznamy w najbliższych dniach – powiedziała Elżbieta Witek (na zdjęciu). Fot facebook.com

W najbliższych dniach przedstawię skład rządu - zapowiedziała w Beata Szydło, wchodząc do siedziby PiS w Warszawie, gdzie w czwartek kontynuowane są rozmowy na temat składu nowej Rady Ministrów. Posiedzenie komitetu politycznego PiS zaplanowano na piątek.

Szydło była pytana przez dziennikarzy o to, kiedy zostanie przedstawiony skład rządu. "Rozmawiamy cały czas" - odpowiedziała kandydatka na premiera, wchodząc do siedziby PiS. Dodała, że skład rządu przedstawi "w najbliższych dniach".

Ostatnie rozmowy

W czwartek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i wiceprezes Beatą Szydło rozmawiali już europoseł Dawid Jackiewicz (miałby być ministrem skarbu), Elżbieta Witek (przymierzana do ministerstwa edukacji) i Andrzej Adamczyk (miałby być ministrem infrastruktury),a także Konstanty Radziwiłł (typowany jako przyszły minister zdrowia).

Zaplanowane są jeszcze spotkania z kilkoma kolejnymi politykami.

Rzecznik PiS Elżbieta Witek poinformowała, że w czwartek odbędzie się spotkanie Beaty Szydło z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem. Klimkin w piątek uczestniczy w Warsaw Security Forum.

Polityk PiS z kierownictwa partii powiedział, że "spotkanie z szefem MSZ Ukrainy niedawno "wpadło" do kalendarza".

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin przyjechał do siedziby PiS. Fot. twitter.com

W związku z tym możliwe, że zaplanowane na dzisiaj ostatnie rozmowy przeciągną się na jutro. W związku z tym posiedzenie komitetu zaplanowane na piątek na 12. może być przełożone - dodał. .

"Tuż po posiedzeniu"

W środę rzeczniczka PiS informowała, że Szydło zaprezentuje skład przyszłego rządu podczas konferencji prasowej tuż po posiedzeniu komitetu politycznego PiS, który zatwierdzi kandydatów na ministrów.

Według informatorów z kierownictwa PiS posiedzenie zostało zwołane na godz. 12 w piątek.
Rozmowy dotyczące tworzenia rządu toczą się w siedzibie PiS od kilku dni.

W środę Kaczyński wraz z Szydło w siedzibie partii spotkali się m.in. z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro (typowanym przez część mediów na ministra sprawiedliwości), Dawidem Jackiewiczem, Elżbietą Rafalską (według informatorów z kierownictwa PiS może objąć ministerstwo pracy), posłem Krzysztofem Jurgielem (typowanym na ministra lub wiceministra rolnictwa), europosłem Zbigniewem Kuźmiukiem (mógłby być ministrem finansów), posłem Krzysztofem Tchórzewskim (specjalizuje się w sprawach infrastruktury i transportu, w tym resorcie mógłby być wiceministrem odpowiedzialnym m.in. za kolej).

Lista pewniaków

W siedzibie PiS był też m.in. Witold Waszczykowski (typowany na ministra spraw zagranicznych) i Piotr Naimski (potencjalny minister energetyki).

Z kolei we wtorek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej z Kaczyńskim i Szydło rozmawiali m.in. prof. Piotr Gliński, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Jarosław Gowin i Antoni Macierewicz. Dotychczas, jak zapewniała sama Szydło, kandydatem na szefa MON był lider Polski Razem Jarosław Gowin. W ostatnich dniach jednak w mediach pojawiły się spekulacje, że resort obrony może objąć Antoni Macierewicz, a Gowin otrzyma inny resort, np. nauki i szkolnictwa wyższego.

Według informatorów z kierownictwa PiS "od kilku dni jest przesądzone", że kandydatem na szefa MON jest Macierewicz. 

B. szef CBA Mariusz Kamiński miałby zostać koordynatorem służb specjalnych, zaś Mariusz Błaszczak wymieniany jest jako kandydat na ministra spraw wewnętrznych.

Wśród "pewniaków" do nowego rządu rozmówcy wymieniali europosła Marka Gróbarczyka jako ministra gospodarki morskiej, posła Andrzeja Adamczyka jako ministra infrastruktury oraz Piotra Naimskiego, jako ministra energetyki. Teki wicepremierów mają objąć m.in. Błaszczak i Gliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA