REKLAMA

Na pl. Piłsudskiego zakończyła się oficjalna część marszu opozycji i KOD

  • Autor: PAP/AS
  • 07 maja 2016 16:41
Na pl. Piłsudskiego zakończyła się oficjalna część marszu opozycji i KOD Oficjalna część marszu zakończyła się na pl. Piłsudskiego ok. godz. 16. (fot. Twitter)

Nie chcemy jednego światopoglądu, jednej religii, jednego prezesa; obronimy demokrację - mówił na zakończenie oficjalnej części marszu opozycji oraz Komitetu Obrony Demokracji lider KOD Mateusz Kijowski.

"Jesteśmy i będziemy w Europie. (...) W 2003 r. ponad 13 mln Polek i Polaków zadecydowało, że chcemy dołączyć do Europy. Potwierdziliśmy wszyscy ten strategiczny kierunek, nigdy więcej - wcześniej ani później - tylu Polaków nie stanęło po jednej stronie" - powiedział na pl. Piłsudskiego lider KOD Mateusz Kijowski. Jak mówił, partia rządząca nie zawróci ich z drogi.

Oficjalna część marszu zakończyła się na pl. Piłsudskiego ok. godz. 16.

"Nie chcemy jednowładztwa, nie chcemy unifikacji. Siłę Europy i każdego jej narodu chcemy budować na różnorodności i równości, na wzajemnym szacunku, na solidarności i poszanowaniu godności każdego człowieka" - zwracał uwagę Kijowski.

"Nie chcemy jednego światopoglądu, jednej religii, jednego prezesa. Obronimy demokrację" - zapewniał. "Nie damy się stłamsić, ani poniżyć. Nie damy się podporządkować idei nienawiści i pogardy. Nie damy się podzielić" - podsumował lider KOD.

Lider PO Grzegorz Schetyna odniósł się do informacji podanej na twitterze przez wiceprezydenta stolicy Jarosława Jóźwiaka, że w sobotnim marszu udział wzięło nawet 240 tys. osób. "Takiej demonstracji nie było od wielu, wielu lat. To jest największa demonstracja w wolnej Polsce" - mówił.

"Kończy się nasz dzisiejszy marsz, ale wszystko jest przed nami. Ten marsz będzie trwał, to będzie długi marsz. Ten marsz ma doprowadzić nas do wolnej Polski, do wolnych wyborów, które wygramy i pokonamy państwo PiS" - podkreślił. "Nie pozwolimy na podłą zmianę" - kontynuował.

Z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru nawoływał do współpracy partii opozycyjnych. "Jesteśmy w stanie się zjednoczyć, jak przyjdzie do wyborów, żeby wygrać ze złą zmianą. Jesteśmy w stanie stworzyć wspólną koalicję z KOD-em, z Platformą, z lewicą, z PSL-em, żeby wygrać z tą podłą zmianą" - mówił.

Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę, że "od przyjęcia chrztu Polska zawsze była otwarta, była podbudowana szacunkiem dla drugiego człowieka". "Dziś ten szacunek jest potrzebny Polsce. Polska jest silna swoją odwagą, odwagą wolności" - mówił.

"Tu są ludzie odważni, którzy chcą dbać o Polskę, pomimo różnorodności" - dodał, zwracając się do tłumu.

"Nikt nie ma prawa mówić, że naród, to tylko ci, którzy głosowali na jedną partię" - podkreślał.

Na zakończenie oficjalnej części marszu uczestnicy manifestacji odśpiewali hymn Polski. Następnie rozpoczął się koncert zespołu Big Cyc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • spragniony123 2016-05-08 07:00:01
    Panie Kijowski ,mówi pan że nie chcecie jednej religii ,rozumiem że ma być katolicka i islamska .Dlaczego nie powiedział pan tego wprost.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA