REKLAMA

Na Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy rozmowy o Smoleńsku i stanie demokracji w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 03 marca 2016 18:20
Na Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy rozmowy o Smoleńsku i stanie demokracji w Polsce Arkadiusz Mularczyk (fot. mat. pras)

• 7 marca w Paryżu podczas posiedzenia komisji prawnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wystąpią eksperci w związku z przygotowywaną rezolucją ws. katastrofy smoleńskiej.
• Dzień później w komisji politycznej odbędzie się dyskusja o stanie demokracji w Polsce.
• Rezolucja zakłada wezwanie Rosji przez Radę Europy do zwrotu wraku Tupolewa i czarnych skrzynek.

"W ubiegłym roku został zgłoszony projekt rezolucji Rady Europy, który dotyczy problematyki wydania przez państwo rosyjskie zwrotu wraku Tupolewa oraz czarnych skrzynek. Ten projekt trafił do komisji prawnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZP RE). Na najbliższym posiedzeniu komisji będą przesłuchiwani eksperci, których powołał parlamentarzysta, który jest sprawozdawcą projektu i zajmuje się przygotowaniem propozycji rezolucji" - poinformował PAP poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, jeden z delegatów polskiego parlamentu do ZP RE.

"Autorami rezolucji byli posłowie PiS. Rezolucja zakłada wezwanie Rosji przez Radę Europy do zwrotu wraku Tupolewa i czarnych skrzynek" - dodał Mularczyk.

W poniedziałek w przesłuchaniu przed Komisją Prawną i Praw Człowieka ZP RE wezmą udział zagraniczni eksperci: Timothy Brymer, specjalista ds. lotnictwa i prawa lotniczego z Wielkiej Brytanii oraz Pablo Mendes de Leon, kierownik wydziału prawa lotniczego i kosmicznego z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii.

Z kolei we wtorek zbierze się Komisja Spraw Politycznych i Demokracji ZP RE, w ramach której m.in. odbędzie się dyskusja pt. "Stan demokracji i rządów prawa w Polsce" z udziałem przedstawicieli polskiego rządu, w tym wiceministra spraw zagranicznych Aleksandra Stępkowskiego, oraz reprezentantów opozycji, organizacji pozarządowych i mediów.

Senator PO Bogdan Klich potwierdził PAP, że weźmie udział w tym posiedzeniu komisji, ale nie chciał na razie sprawy komentować. "Nie mam w tej chwili żadnego komentarza, dopóki to posiedzenie się nie odbędzie. Jestem członkiem komisji politycznej i potwierdzam, że będę brał w niej udział" - powiedział.

"Z punktu widzenia działalności Fundacji Helsińskiej chcielibyśmy przedstawić bieżące informacje na temat kryzysu konstytucyjnego trwającego w Polsce, sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Chcemy się również skupić się na sytuacji w mediach publicznych oraz niepokojących z naszego punktu widzenia ustaw, które zostały ostatnio przyjęte, jak np. ustawy o policji" - powiedziała PAP Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która pojedzie do Paryża, żeby wziąć udział w debacie.

Zastrzegła, że o konkretach będzie mogła poinformować dopiero po zaprezentowaniu stanowiska we wtorek. "Moje wystąpienie (...) będzie opierało się na wszystkich opiniach i analizach, które Fundacja do tej pory upubliczniła, tak że nie jest to żadna wiedza tajemna w tym zakresie" - wskazała Szuleka. Zapowiedziała, że skupi się na obecnym kryzysie konstytucyjnym oraz sytuacji Trybunału Konstytucyjnego.

W dyskusji tej, oprócz Stępkowskiego, Klicha i Szuleki, mają również wziąć udział: Joanna Banasiuk z Ordo Iuris - Instytutu na rzecz kultury prawnej, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Agnieszka Romaszewska-Guzy i zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski.

8 i 9 marca Trybunał Konstytucyjny zbada grudniową nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS.

Z kolei 11-12 marca na najbliższej sesji plenarnej Komisji Weneckiej nastąpi uchwalenie opinii w sprawie zmian dotyczących polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA