REKLAMA

Narasta histeria wobec uchodźców. Winny rząd PiS?

 • Autor: AT
 • 21 listopada 2015 11:00
Narasta histeria wobec uchodźców. Winny rząd PiS? Po zamachach w Paryżu w Polsce narasta histeria przed zamachami (fot.pixelio.de)

Po zamachach we Francji w Polsce narasta histeria wobec terroryzmu i uchodźców. Winę za ten stan rzeczy ponosi także rząd PiS, a polskie nastroje zbliżają nasz kraj do Węgier - sugeruje niemiecka gazeta.

Polska zbliża się do Węgier

Niemiecki "Handelsblatt" pisze o "histerii w Polsce wobec zamachów terrorystycznych i kryzysu migracyjnego". Po zamachach w Paryżu w "tym wschodnioeuropejskim państwie narasta histeria przed zamachami". Za tę "znaczną zmianę nastrojów" w Polsce "część odpowiedzialności ponosi też nowy narodowo-konserwatywny rząd premier Beaty Szydło".

PiS odniosło sukces dzięki uchodźcom

Gazeta przytacza przedstawiony w exposé polskiej premier wątek dotyczący bezpieczeństwa - "najważniejsze jest bezpieczeństwo Polek i Polaków" oraz jej docinek Berlinowi. - Nie wskazując konkretnie na Niemcy, szefowa rządu powiedziała, że w kwestii uchodźców nawoływanie do solidarności jest niestosowne. Tym Szydło i jej partia już w kampanii wyborczej odnosiła sukces", twierdzi "Handelsblatt".

Dziennik cytuje potwierdzającą to opinię Christiana Schmitza ze zbliżonej do chadecji Fundacji im. Konrada Adenauera. - Kryzys uchodźczy w Europie stał się w końcu dla tej partii okazją, aby wzmocnić narodową retorykę i zaprezentować się jako obrońca polskiej suwerenności - mówił Schmitz.

Nowy rząd nie będzie szukał zbliżenia z Niemcami

Gazeta stwierdza, że zmianą stanowiska wobec sprawiedliwej relokacji uchodźców - najpierw odmowa, a potem cofnięcie jej - Polska upodabnia się do linii Węgier rządzonych przez prawicowego populistę premiera Viktora Orbana.

Niemiecki dziennikarz przypomina też, że polska premier robiąc aluzję do polityki uchodźczej kanclerz Angeli Merkel, powiedziała, że polski rząd "nie będzie tolerował eksportu problemów". Polityczni obserwatorzy interpretują to jako zapowiedź, że "nowy polski rząd nie będzie szukał zbliżenia z Niemcami w sprawach uchodźców", zauważa "Handelsblatt" wskazując, że konserwatywna prawica w Warszawie "całkowicie stawia na USA, przede wszystkim w sprawach bezpieczeństwa i dlatego kontynuować będzie antyrosyjską politykę zagraniczną".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • sss 2015-11-22 07:57:09
  Dalsze przywództwo Merkel jest śmiertelnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa całej Europy i jej integralności. Pod jej przywództwem rozpad Europy jest nieunikniony i całkowicie pewny. Stanie się to błyskawicznie zanim politycy opamiętają się.
 • Jan 2015-11-22 00:13:56
  Niemcy uwazaja ze tylko "ONI" maja racje a reszta na kolana. To przypomina mi jak za starych czasow. Na reszczie przyszla nowa garda, ktora ma swoja dume i odwage. Niemiecki rzad Merkel&Gauk to nic innego jak stry NRD-owek ktory nie walczyl o swoja wolnosc i demokracje, ONI otrzymali ja gotowa w prezencje od polakow, wegrow i czechow. Jak wolali " my jestesm narodem" to w naszych krajach juz bylo po wszystkim dlatego "Oni" nie wiedza co to znaczy walczyc. Na dodatek Gauk kiedy Duda byl w Berlinie to ten subiekt byl na tyle beszczelny ze dopinal mu co to jest demokracja. Gauk jest slawny ze swojego bochaterstwa. Kiedy byl pastorem w NRD-owku i przyjezdzali do niego politycy z RFN to prosil jego wlasny syn zeby mu pomogl na wyjazd z NRD. Ale nic z tego nawet wlasnemu synowi odmuwil, dlatego nie chcilal jego syn rozmawiac z nim przez 25 lat. Wielki Bohater!!!! nie sadzicie.
 • L 2015-11-21 17:54:22
  Ble ble ble PiS be Ble ble ble PiS to zuo ble ble ble. Ten artykuł nic nowego nie wnosi, takie pierdzenie w stołek.
 • Polak mały 2015-11-21 16:33:44
  Czy to jest strona niemieckiego rządu lub jakaś antypolska strona Internetowa.
 • oset 2015-11-21 14:19:57
  To nie histeria, a realia, które każdy widzi. Nie tacy mocarze, jak Polacy widzą, co się dzieje i do śmiechu im nie jest. Merkel ściągnęła zagrożenie na cały kontynent, więc szkopia nie ma prawa odzywać się i krytykować innych państw, a już chyba najbardziej Polski. Ś.p. Pan Prezydent L.Kaczyński mówił, kim jest Merkel. Znieważyli Go za tę informację i szybko zapadło nad nią milczenie, a Angelę wybrano kolejny raz.
 • Esteban 2015-11-21 11:31:28
  ''Prawicowym populistą'' to był Tusk,który długi okres czasu udawał konserwatywnego liberała,a jak przyszło co do czego to wziął się za okradanie obywateli i podnoszenie podatków.Orban czyli węgierski odpowiednik Tuska sprzed 2007 roku robi to zapowiadał czyli walczy o silne Węgry.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA