REKLAMA

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Oto plan obchodów

  • Autor: aw/PAP
  • 13 kwietnia 2018 06:16
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Oto plan obchodów Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 2017 r.(fot.ipn.gov.pl)

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego odbędą się w piątek (13 kwietnia) w Warszawie. Zaplanowano także pokazy filmów tematycznych, dokumentacji archiwalnych i debaty ekspertów.

  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 78. rocznicę zbrodni katyńskiej mają charakter państwowy.
  • Święto zostało ustanowione 14 listopada 2007 r. poprzez Sejm RP w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Jako pierwszy złoży kwiaty i zapali znicze pod tablicami w Muzeum Katyńskim premier Mateusz Morawiecki o godzinie 8. O godz. 11 prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie.

W tym samym czasie odbędzie się także uroczysta msza święta na placu Apelowym Muzeum Katyńskiego z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

O godzinie 14 rozpocznie się spotkanie pt. "Zbrodnia Katyńska - co pamiętamy?" organizowane przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Muzeum Katyńskie. Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu "Sztafeta" oraz prezentacja raportu "Pamięć o Zbrodni Katyńskiej w Polsce", przygotowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Zaplanowano także debatę ekspercką z udziałem m.in. zastępcy dyr. Biura Edukacji Narodowej IPN dr Waldemara Brendy, dyrektora Narodowego Centrum Kultury dr Rafała Wiśniewskiego i dyrektora Muzeum Wojska Polskiego Adama Buławy.

Informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów podało 11 kwietnia 1943 r. radio niemieckie. Dwa dni później - 13 kwietnia - w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona mogiłom odnalezionym przez Niemców.

W 1945 r. w trakcie procesu zbrodniarzy nazistowskich w Norymberdze Sowieci wprowadzili do aktu oskarżenia zarzut odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Trybunał norymberski w wydanym w 1946 r. wyroku pominął jednak sprawę zamordowania polskich oficerów z powodu braku dowodów. Przez całe lata propaganda sowiecka i peerelowska twierdziły, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli Niemcy.

Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 r. Wówczas to w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Jako winnych wskazano wówczas komisarza NKWD Ławrientija Berię i jego zastępcę Wsiewołoda Mierkułowa. Strona sowiecka wyraziła głębokie ubolewanie w związku z tragedią katyńską, nazywając ją "jedną z cięższych zbrodni stalinizmu".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ANNA 2018-04-13 11:33:10
    Można to było napisać wczesniej? Co za nieudacznictwo!!!!!! A Saryusz-Skąpska w przemówieniu żali sie, że nas tak mało na tych uroczystościach... Na Cytadeli grupka, przy pomniku Pan Prezydent niemal samotnie. Co wyprawiacie!!!! To gapiostwo, czy celowe działanie? Pami ętam czytanie nazwisk straconych na Pl. Piłsudskiego przed laty, zorganizowane przez Prez. Lecha. Tłumy i wielogodzinna obecność. Ruszcie głową, kochani.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA