REKLAMA

NATO stawia na pogłębienie współpracy z UE

  • Autor: aw/pap
  • 06 grudnia 2016 12:30
NATO stawia na pogłębienie współpracy z UE Istotą spotkania jest wzmocnienie więzi wzmocnienie współpracy między NATO a UE (fot.pixabay)

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO przyjmą na rozpoczynającym się we wtorek (6 grudnia) w Brukseli spotkaniu pakiet ponad 40 działań, które mają pogłębić współpracę Sojuszu Północnoatlantyckiego z Unią Europejską.

"Istotą tego spotkania jest waga więzi transatlantyckich łączących Europę i Amerykę Północną. Jednym ze sposobów wzmocnienia tych więzi jest wzmocnienie współpracy między NATO a UE" - powiedział przed rozpoczęciem obrad sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W lipcu podczas szczytu Sojuszu w Warszawie NATO i UE podpisały deklarację o wzmocnieniu współpracy. "Na dzisiejszym spotkaniu zdecydujemy, jak przekształcić tę deklarację w konkretne działania. Dziś po południu spotkamy się z wysoką przedstawiciel UE (ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa) Federiką Mogherini i wszyscy sojusznicy zaaprobują ponad 40 propozycji pogłębienia naszej współpracy w siedmiu kluczowych obszarach" - oświadczył Stoltenberg.

W spotkaniu będą uczestniczyć także szefowie dyplomacji Szwecji i Finlandii, które są członkami UE i państwami partnerskimi NATO.

Polskiej delegacji przewodniczy minister Witold Waszczykowski. Rzeczniczka prasowa MSZ Joanna Wajda powiedziała w poniedziałek PAP, że Polsce zależy, by uzgodnić jak najwięcej konkretów w oparciu o polityczne decyzje zawarte w lipcowej deklaracji.

NATO i UE mają ściślej współpracować w takich obszarach, jak zwalczanie zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni, operacje morskie i rozwój zdolności obronnych.

Czytaj też: W.Brytania i Rumunia wejdą w skład batalionu NATO w Polsce

Wśród działań, które mają zostać podjęte, ma być m.in. współpraca przy powołaniu europejskiego centrum do zwalczania zagrożeń hybrydowych, które ma powstać w Finlandii przy udziale NATO i UE, a także synchronizacja działania komórek obu organizacji odpowiedzialnych za śledzenie tego typu zagrożeń.

Zsynchronizowane mają być też procesy reagowania kryzysowego w NATO i UE, bliższa ma być współpraca w zakresie cyberobrony, w tym dotycząca szkolenia, ćwiczeń i standardów. Decyzja ministrów ma także dotyczyć ćwiczeń prowadzonych przez NATO i UE - obie organizacje mają dzielić się doświadczeniami oraz uczestniczyć w roli obserwatora w przedsięwzięciach organizowanych przez drugą stronę.

Współpraca ma objąć też pomoc udzielaną państwom partnerskim i bezpieczeństwo na morzu; w październiku NATO zdecydowało, że jego operacja Sea Guardian wesprze na Morzu Śródziemnym prowadzoną przez UE misję Sophia.

Poza współpracą z UE we wtorek ministrowie będą rozmawiać także o stabilności poza granicami państw NATO. Jak zapowiedział Stoltenberg, ma być mowa m.in. o wsparciu dla globalnej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, szkoleniu irackich oficerów oraz o operacji Sea Guardian. Według przedstawiciela USA przy NATO Douglasa Lute'a szczególna uwaga ma być zwrócona na Bałkany Zachodnie. Robocza kolacja ma być poświęcona relacjom z Rosją w okresie ostatnich dwóch i pół roku oraz przyszłości stosunków z tym państwem.

Na środę zaplanowano posiedzenie Komisji NATO-Ukraina oraz naradę państw uczestniczących w misji Resolute Support w Afganistanie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA