REKLAMA

NATO w Polsce: MON powołał zespół do koordynacji decyzji szczytu

  • Autor: GP
  • 29 listopada 2016 09:04
NATO w Polsce: MON powołał zespół do koordynacji decyzji szczytu Wojska NATO w Polsce zaczną być obecne w 2017 roku. (fot.:twitter.com/DGeneralneRSZ)

• MON powołał zespół, który zajmie się przygotowaniem obecności wojsk NATO w Polsce.
• Za konkretne zadania minister Macierewicz wyznaczył odpowiedzialnych: Tomasza Szatkowskiego i Bartłomieja Grabskiego.
• Obecność sił NATO w Polsce to konsekwencja decyzji szczytu NATO w Warszawie.

MON podejmuje kolejne kroki w celu ułatwienia pozostawania w Polsce wojsk NATO. Resort w tym celu powołał specjalny zespół. Antoni Macierewicz zdecydował, że w jego składzie znajdą się m.in. szef Sztabu Generalnego, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz dyrektorzy (szefowie, dowódcy) komórek i jednostek organizacyjnych Sztabu Generalnego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

W dzienniku urzędowym MON można przeczytać, że zespół zajmie się koordynacją umów międzynarodowych, które pozwolą na legalny pobyt sił zagranicznych w Polsce, i utworzeniem formacji wielonarodowych na terytorium RP.

Antoni Macierewicz zajął stanowisko szefa MON po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych rok temu (źródło: MON/twitter.com)

W rozporządzenia, które definiuje powołanie zespołu, wymieniane są dwa konkretne nazwiska. I tak wiceszef MON Tomasz Szatkowski będzie koordynował "współpracę resortu obrony narodowej z instytucjami międzynarodowymi oraz innymi państwami w wymiarze politycznym" przedsięwzięcia, natomiast Bartłomiej Grabski zajmie się nadzorem inwestycji, które relokacja wojska na wschodnią flankę NATO, za sobą pociągnie.

Wprowadzenie na terytorium czterech państw flanki wschodniej NATO - tj. do Polski, Litwy, Łotwy i Estonii - wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego uzgodniono podczas Szczytu NATO w Warszawie. To spotkanie odbyło się w lutym tego roku.

Batalionowe grupy bojowe, liczące ok. 1000 żołnierzy, stacjonować będą we wspomnianych państwach rotacyjnie od połowy przyszłego roku. Większość żołnierzy batalionowej grupy bojowej stacjonującej w Polsce stanowić będą Amerykanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA