REKLAMA

NATO wzmacnia siły w Europie Środkowo-Wschodniej

 • Autor: GP
 • 26 października 2016 08:40
NATO wzmacnia siły w Europie Środkowo-Wschodniej - To największe wzmocnienie sił NATO w pobliżu granic Rosji od czasów Zimnej Wojny - pisze korespondent agencji Reuters w Brukseli. (fot.:NATO/twiter.com)

• NATO szuka kolejnych państw, które zdecydują się wysłać wojska do Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski.
• Sojusz przyspiesza swoje działania obronne, ponieważ siły zbrojne Federacji Rosyjskiej działają na akwenach europejskich, np. niosąc pomoc i sprzęt do Syrii.
• W środę (26 października) mają zapaść decyzje o dołączeniu do sił NATO w Polsce i państwach bałkańskich Francuzów, Duńczyków i Włochów.

Reuters informował w środę (26 października), że właśnie w środę Pakt Północnoatlantycki będzie naciskał swoich członków na zwiększone zaangażowanie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

- To największe wzmocnienie sił NATO w pobliżu granic Rosji od czasów Zimnej Wojny - pisze korespondent agencji w Brukseli (europejskim mieście mieszczącym kwatery NATO).

Powodem zintensyfikowania działań NATO w tym temacie jest obecność sił Rosji np. na akwenach europejskich. Część floty Federacji Rosyjskiej w październiku pokonała drogę z rosyjskich portów do Syrii, gdzie siły Władimira Putina wspierają reżim Baszara Al-Assada.

Czytaj: Ambasador USA przy NATO powiedział ile sił znajdzie się docelowo w Polsce

Reuters przytaczał w środę informację, że siły Francji, Danii i Włoch będą stacjonować wraz z Amerykanami, Niemcami, Brytyjczykami i Kanadyjczykami w Polsce, Estonii i Łotwie. Siły skierowane do Europy Środkowo-Wschodniej to uzbrojona piechota, ale też statki bezzałogowe.

Jens Stoltenberg (sekretarz generalny NATO) zapewnił, że podejmowane przez NATO "działania są wyrazem strategicznej współpracy transatlantyckiej".

NATO odpowiada Federacji Rosyjskiej

Podobne rozwiązania taktyczne i zwiększenie obecności wojskowej NATO ma w niedalekiej przyszłości nastąpić na tzw. flance południowej (Turcja, Rumunia Bułgaria).

Działania NATO są realizacją decyzji, które zapadły w ramach szczytu NATO w Warszawie w lipcu tego roku. Przywódcy Sojuszu zdecydowali wówczas o zwiększeniu militarnej obecności w Europie, co jest bezpośrednią odpowiedzią na działania Rosji sprzed dwóch lat.

Rosja w 2014 roku zdestabilizowała Ukrainę aneksją Krymu i wsparciem dla wojny w Dombasie.

Na ostatnim szczycie w Brukseli UE wpisała się kolejnymi decyzjami w działania części społeczności międzynarodowej wymierzone wobec Rosji. Przywódcy Unii przedłużyli sankcje nałożone na Federację po jej działaniach wobec Ukrainy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA