REKLAMA

NATO wzmacnia siły w Europie Środkowo-Wschodniej

  • Autor: GP
  • 26 października 2016 08:40
NATO wzmacnia siły w Europie Środkowo-Wschodniej - To największe wzmocnienie sił NATO w pobliżu granic Rosji od czasów Zimnej Wojny - pisze korespondent agencji Reuters w Brukseli. (fot.:NATO/twiter.com)

• NATO szuka kolejnych państw, które zdecydują się wysłać wojska do Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski.
• Sojusz przyspiesza swoje działania obronne, ponieważ siły zbrojne Federacji Rosyjskiej działają na akwenach europejskich, np. niosąc pomoc i sprzęt do Syrii.
• W środę (26 października) mają zapaść decyzje o dołączeniu do sił NATO w Polsce i państwach bałkańskich Francuzów, Duńczyków i Włochów.

Reuters informował w środę (26 października), że właśnie w środę Pakt Północnoatlantycki będzie naciskał swoich członków na zwiększone zaangażowanie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

- To największe wzmocnienie sił NATO w pobliżu granic Rosji od czasów Zimnej Wojny - pisze korespondent agencji w Brukseli (europejskim mieście mieszczącym kwatery NATO).

Powodem zintensyfikowania działań NATO w tym temacie jest obecność sił Rosji np. na akwenach europejskich. Część floty Federacji Rosyjskiej w październiku pokonała drogę z rosyjskich portów do Syrii, gdzie siły Władimira Putina wspierają reżim Baszara Al-Assada.

Czytaj: Ambasador USA przy NATO powiedział ile sił znajdzie się docelowo w Polsce

Reuters przytaczał w środę informację, że siły Francji, Danii i Włoch będą stacjonować wraz z Amerykanami, Niemcami, Brytyjczykami i Kanadyjczykami w Polsce, Estonii i Łotwie. Siły skierowane do Europy Środkowo-Wschodniej to uzbrojona piechota, ale też statki bezzałogowe.

Jens Stoltenberg (sekretarz generalny NATO) zapewnił, że podejmowane przez NATO "działania są wyrazem strategicznej współpracy transatlantyckiej".

NATO odpowiada Federacji Rosyjskiej

Podobne rozwiązania taktyczne i zwiększenie obecności wojskowej NATO ma w niedalekiej przyszłości nastąpić na tzw. flance południowej (Turcja, Rumunia Bułgaria).

Działania NATO są realizacją decyzji, które zapadły w ramach szczytu NATO w Warszawie w lipcu tego roku. Przywódcy Sojuszu zdecydowali wówczas o zwiększeniu militarnej obecności w Europie, co jest bezpośrednią odpowiedzią na działania Rosji sprzed dwóch lat.

Rosja w 2014 roku zdestabilizowała Ukrainę aneksją Krymu i wsparciem dla wojny w Dombasie.

Na ostatnim szczycie w Brukseli UE wpisała się kolejnymi decyzjami w działania części społeczności międzynarodowej wymierzone wobec Rosji. Przywódcy Unii przedłużyli sankcje nałożone na Federację po jej działaniach wobec Ukrainy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA