REKLAMA

Neumann: spotkanie u prezydenta ws. TK bez rozstrzygnięć

  • Autor: AS/PAP
  • 01 grudnia 2015 17:48
Neumann: spotkanie u prezydenta ws. TK bez rozstrzygnięć (fot.Bartłomiej Cacko/BTK/trybunal.gov.pl)

Spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy ws. TK zakończyło się bez rozstrzygnięć - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego. Podkreślił, że PO proponuje, by z decyzjami dotyczącymi Trybunału poczekać do orzeczeń TK w dniu 3 i 9 grudnia.

Neumann zaznaczył, że spotkanie u prezydenta było spotkaniem konsultacyjnym. "Dobrze, że się odbyło, mogliśmy wymienić swoje poglądy. Bez rozstrzygnięć. Liczymy, że ta refleksja, która była u pana prezydenta, tę refleksję wykaże także klub parlamentarny PiS" - powiedział szef klubu PO.

"Propozycję, którą złożyła PO i którą w tej dyskusji poparli inni przedstawiciele opozycji, by poczekać z rozstrzygnięciami do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, które będą - pierwsze 3 grudnia, a drugie 9 grudnia. Wtedy mając wyjaśnioną sytuację prawną, podjąć kolejne decyzje" - dodał.

Podkreślił, że ewentualny wybór kolejnych pięciu sędziów TK na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu tylko pogłębi chaos konstytucyjny i utrudni pracę Trybunału.

"Myślę, że prezydent ma świadomość dużego problemu prawnego i próbuje szukać rozwiązania, które byłoby kompromisowe. Tutaj niestety narzędzia leżą w rękach PiS" - powiedział szef klubu PO.

Z kolei Trybunał Konstytucyjny wystąpił do Sejmu o powstrzymanie się od wyboru nowych sędziów TK do czasu wydania przez niego wyroków w sprawach ustawy o TK i jej nowelizacji - powiedział PAP we wtorek prezes TK prof. Andrzej Rzepliński.

Prof. Rzepliński poinformował, że 11 sędziów TK wydało w poniedziałek postanowienie "co do zabezpieczenia wniosku" grupy posłów, którzy zaskarżyli ustawę o TK oraz nowelizację tej ustawy.

Prezes TK wyjaśnił, że Trybunał zastosował tu przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiające zabezpieczenie danego roszczenia do czasu wyroku w danej sprawie. Ustawa o TK stanowi bowiem, że w sytuacjach nią nieuregulowanych TK może posłużyć się K.p.c.

"Jako obywatel i sędzia nie wyobrażam sobie ignorowania takiego postanowienia" - powiedział PAP Rzepliński.

Potwierdził także, że TK oddzielnym postanowieniem wyłączył jego oraz sędziów: Stanisława Biernata i Piotra Tuleję od orzekania 3 grudnia w sprawie czerwcowej ustawy o TK. Sprawę tę rozpatrzy skład pięciu sędziów, a nie - jak wcześniej zapowiadano - pełny skład TK. Rzepliński podkreślił, że orzeczenie składu pięcioosobowego ma taką samą moc prawną, jak orzeczenie pełnego składu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ani be ani me 2015-12-01 23:09:58
    Wybitnym 11 prawnikom, tj. konkretnym sędziom, którzy urzeczywistnili TK dla potrzeby wydania postanowienia przeciwko Sejmu RP o zabezpieczeniu wniosku grupy posłów, którzy zaskarżyli ustawę o TK oraz nowelizację tej ustawy, umknęło uwagi nade wszystko to, iż nie istnieje podstawa prawna dla ich tego postanowienia. Albowiem wyrażenie „odpowiednio” zawarte w art. 20 ustawy o TK oznacza, że w ogóle nie stosuje się art. 732 i nast. k.p.c. Natomiast wobec wybitnych 11 tych sędziów miał zastosowanie art. 195 ust. 1 Konstytucji RP podczas wystawienia rzeczonego postanowienia, natomiast nie miał i nadal nie ma , co oczywiste, zastosowania art. 6 ust. 1 zwykłej ustawy o TK. Jednakże niebywałe w aspekcie przede wszystkim cywilizacyjnym, a później dopiero prawnym jest to, że jedynie tylko wybitnych 11+3 tych sędziów gładko posunęło się do zobowiązania Parlamentu RP, byleby spowodować upozorowanie zagrożenia praworządności w RP. Co potwierdził doktor nauk prawnych Adam Piotr Bodnar oraz – jak to wynika z odpowiednich ustaw ustrojowych - także sędziowie tyle, że pod szyldem Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydział Prawa). Nie marginesie tylko należy zauważyć, że ta instytucja zabezpieczająca – jak dotychczas – nadal stanowi instrument w rękach sędziów sądów powszechnych i Sądu Najwyższego w sprawach cywilnych, który contra legem art. 54 Konstytucji RP da się użyć.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA