REKLAMA

Neumann: Sprawa Caracali zakończy się kryminałem

  • Autor: GP
  • 24 października 2016 07:08
Neumann: Sprawa Caracali zakończy się kryminałem - Władza PiS i rządy tej partii się zakończą i za trzy lata będziemy mieli inne rządy - ocenia Sławomir Neumann z PO. (fot.:facebook.com)

• Polityk PO Sławomir Neumann ocenił, że sytuacja wokół śmigłowców Caracal może zakończyć się odpowiedzialnością karną dla szefostwa MON.
• Neumann jest zdania, że niejasne powiązania między Antonim Macierewiczem i senatorem z USA mogą wskazywać na korupcję.
• Politycy opozycji sugerowali, że MON za zaoszczędzone pieniądze chce dokupić samoloty F-16.

- Za kilka lat, cała ta sprawa związana z wyborem śmigłowców dla polskiej armii, a może też samolotów dla VIP-ów może zakończyć się odpowiedzialnością karną - mówił dla Onet.pl Sławomir Neumann (PO). - Wszędzie w tych sprawach w tle jest senator D'amato, który pracuje dla amerykańskich koncernów i jego niejasne powiązania z Antonim Macierewiczem.

Polityk zaznaczał, że PiS "jak diabeł przed święconą wodą" ucieka przed komisją śledczą w tej sprawie. Politycy PO nazwali zamieszanie wokół przetargu na śmigłowce Caracal "aferą helikopterową".

Czytaj: MON prostował relację Macierewicz - D'amato

- Władza PiS i rządy tej partii się zakończą i za trzy lata będziemy mieli inne rządy. Rozliczymy te wszystkie sprawy, które dzisiaj wyglądają nieładnie - przewidywał polityk opozycji.

Neumann zapowiedział, że jeśli doszło do korupcji, można spodziewać się więzienia dla winnych.

Inny polityk PO, były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oceniał w wywiadzie dla Parlamentarny.pl, że pieniądze na śmigłowce są potrzebne na inne cele w MON. Stąd odstąpienie od przetargu i negocjacji z Airbus Helicopters.

-Minister, po kontrowersjach, jakie spowodowała umowa zakupu Caracali, mówił nadal o zakupie 50 czy 70 śmigłowców, ale większej wagi do tych chaotycznych oświadczeń bym nie przywiązywał. Macierewicz mówi różne rzeczy, ale z tego nie wyłania się żaden program dla armii - mówił Siemoniak.

- Jeszcze niedawno minister Macierewicz zarzucał nam ospałość przy prowadzeniu przetargów, twierdził, że nie doceniliśmy zagrożenia ze Wschodu. I co? Teraz, gdy to zagrożenie jakby rośnie, wszystkie przetargi modernizacyjne sił zbrojnych są uśpione. Minister Macierewicz zrobił wszystko, by doprowadzić do unieważniania tego kontraktu. Mógł to jednak zrobić w styczniu, nie przedłużać negocjacji, wdrożyć nowe procedury, a nie w biegu podejmować takie decyzje, jak zakup nowych śmigłowców.

Śmigłowce Caracal to francuska konstrukcja produkowana przez europejskie konsorcjum zbrojeniowo-transportowe. Są to wielozadaniowe statki powietrzne, które wykorzystywane są przez szereg armii państw świata, np. przez Francję, Malezję czy Meksyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA