REKLAMA

NFZ będzie mieć więcej czasu na dopracowanie monitoringu programów lekowych

  • Autor: PAP/JS
  • 09 czerwca 2016 10:24
NFZ będzie mieć więcej czasu na dopracowanie monitoringu programów lekowych Za przyjęciem ustawy głosowało 437 posłów, przeciw było 2 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu (fot. Sejm/twitter)

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mieć więcej czasu na dopracowanie systemu monitorowania programów lekowych; termin został przesunięty z czerwca br. na czerwiec 2017 r. - zakłada ustawa przyjęta przez Sejm.

Za przyjęciem ustawy głosowało 437 posłów, przeciw było 2 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw przewiduje dwie zmiany. Pierwsza z nich dotyczy zmiany terminu, w jakim prezes Narodowego Funduszu Zdrowia ma dostosować system monitorowania programów lekowych. Termin ten miał wynosić 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, ustawa zakłada wydłużenie go do 18 miesięcy.

Zmiana ta powinna wejść w życie 12 czerwca br. z uwagi na to, że termin sześciu miesięcy, o którym mowa w obowiązujących przepisach, upływa 13 czerwca br.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza tłumaczył w środę (8 czerwca) na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, że przesunięcie terminu ma dwa aspekty. "Pierwszy aspekt jest natury technologicznej, bo część programów lekowych nie została wprowadzona do systemu monitoringu, zaś sam termin zgrany jest z innymi terminami wejścia w życie kilku artykułów ustawy o finansowaniu świadczeń ze środków publicznych" - wskazywał.

Druga zmiana ma umożliwić dokonywanie zmian rozporządzenia ministra zdrowia z 28 października 2015 r. ws. recept wystawianych przez pielęgniarki i położne, zanim przygotowane zostanie docelowe rozporządzenie wydawane na podstawie ustawy prawo farmaceutyczne. "Zmiana ta ma charakter czysto legislacyjny" - zapewniali autorzy projektu nowelizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA