REKLAMA

Nie chcemy nowej zimnej wojny: mówi szef NATO

  • Autor: PAP/MIW
  • 08 lipca 2016 20:26
Nie chcemy nowej zimnej wojny: mówi szef NATO Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. (Fot. : twitter.com)

- Nie chcemy nowej zimnej wojny, ani nowego wyścigu zbrojeń; wzmacniając odstraszanie i obronę NATO madal poszukuje konstruktywnego dialogu z Rosją - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej podczas szczytu Sojuszu w Warszawie.

Stoltenberg przekonywał w oświadczeniu, że NATO nie stanowi zagrożenia dla żadnego państwa.

- Nie chcemy nowej zimnej wojny, nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń, ani nie szukamy konfrontacji - powiedział.

Wzmacniając odstraszanie i obronę, NATO - powiedział sekretarz generalny - nadal poszukuje konstruktywnego dialogu z Rosją, która - jak podkreślił - jest największym sąsiadem Sojuszu, stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i odgrywa ważną rolę w kontekście wyzwań bezpieczeństwa w Europie i jej pobliżu.

Podkreślił, że "Rosja nie może i nie powinna być izolowana". Jak dodał, w związku z rosnącą aktywnością wojskową w Europie i naokoło niej NATO ma interes w ustaleniu reguł z Rosją, by uniknąć pomyłek i wypadków.

Stoltenberg zapowiedział, że w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Rady NATO-Rosja poinformuje przedstawicieli tego państwa o decyzjach podjętych na szczycie. Podkreślił, że NATO jest transparentne, nie ma nic do ukrycia i chce uniknąć nieporozumień.

Przywódcy państw NATO potwierdzili 8 lipca decyzję o wzmocnionej wojskowej obecności na wschodniej flance Sojuszu. Stoltenberg podkreślił, że nikt w NATO nie rozważał takiej możliwości przed wydarzeniami na Ukrainie. Zaznaczył, że jest to defensywna i proporcjonalna odpowiedź na działania Rosji na Ukrainie i nielegalną aneksję Krymu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA