REKLAMA

Nie ma jeszcze decyzji ws. daty pierwszego posiedzenia Sejmu

  • Autor: PAP
  • 27 października 2015 17:02
Nie ma jeszcze decyzji ws. daty pierwszego posiedzenia Sejmu Cięgle nie wiadomo, kiedy pierwsze posiedzenie Sejmu po wyborach. Fot. sejm.gov.pl

Prezydent Andrzej Duda nie zdecydował jeszcze, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu po wyborach - powiedziała we wtorek PAP szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

"W tym momencie nie ma ustalonej daty pierwszego posiedzenia Sejmu, ani posiedzenia Senatu" - powiedziała PAP Małgorzata Sadurska, tuż po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW.

W niedzielnych wyborach mandaty do Sejmu zdobyły komitety wyborcze: PiS - 235, PO - 138, Kukiz'15 - 42, Nowoczesna Ryszarda Petru - 28, PSL - 16 i Mniejszość Niemiecka - 1 - poinformowała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja wyniosła 50,92 proc.

Prezydent zwołuje pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów; po tegorocznych wyborach inauguracyjne posiedzenia najpóźniej muszą więc odbyć się do 24 listopada. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier składa dymisję.

Konstytucja: trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach

W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który m.in. desygnuje premiera. Ten z kolei proponuje skład rządu. Prezydent na powołanie szefa rządu z pozostałymi jego członkami i odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów ma 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Prezydent powiedział w poniedziałek w Krakowie, że będzie działał zgodnie z zapisami konstytucji i ustaw, a także obyczajami parlamentarnymi. 18 października w wywiadzie dla TVN24 mówił też, że chciałby, aby rząd, który powstanie w wyniku wyborów, miał silną legitymację społeczną. Dodał, że wskazując premiera będzie korzystał z konstytucyjnych uprawnień i zwracał uwagę na zwyczaje parlamentarne w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA